Stres hafızası üzerine odaklanan priming uygulamalarının su baskını stresi altındaki yaygın yonca (Medicago sativa L.) bitkisinde morfolojik ve fizyolojik özelliklere etkisi
The effect of stress memory-focused priming treatments on morphological, and physiological characteristics of alfalfa (Medicago sativa L.) under waterlogging stress
  1. Tez No: 918214
  2. Yazar: NİLÜFER KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma su baskını ve kuraklık priming uygulamalarının su baskını stresi altındaki yaygın yonca bitkisinde morfolojik ve fizyolojik özelliklere etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi serasında saksı denemesi olarak Tesadüf Parsellerinde Faktöriyel Deneme Deseninde yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, kök boyu, toprak üstü yaş ve kuru ağırlık, kök yaş ve kuru ağırlık, bitkide yaprakçık sayısı, yaprak alanı, yaprak / sap oranı, bağıl su içeriği, toplam klorofil miktarı, serbest prolin miktarı ve malondialdehit (MDA) miktarı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; su baskını priming uygulamasının yaygın yonca bitkisinde stres hafızası oluşturarak su baskını stresine karşı kontrole kıyasla daha dayanıklı olmasını sağladığı tespit edilmiştir. Kuraklık priming uygulaması, su baskını priming uygulaması kadar etkili olmasa da kontrol grubuna kıyasla bir miktar etkili olmuştur. Araştırma bulgularına göre su baskını priming uygulamasının yaygın yonca bitkisinde yaşanabilecek su baskını stresi etkilerini azaltabilmek adına uygulanabilecek bir strateji olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of waterlogging and drought primings on morphological and physiological characteristics of alfalfa under waterlogging stress. The experiment was conducted in greenhouse of the Agricultural Research Center in Tokat Gaziosmanpaşa University as a pot study with Completely Randomized Factorial Design. In the study; plant height, root height, above-ground fresh and dry weight, root fresh and dry weight, number of leaves, leaf area, leaf/stem ratio, relative water content, total chlorophyll content, free proline content and malondialdehyde (MDA) content were analysed. As a result of the research, it was determined that the waterlogging priming enhanced the waterlogging stress tolerance of the alfalfa plants compared to the control, by creating stress memory. The drought priming treatment was somewhat effective compared to the control, although it was not as effective as the submergence priming treatment. According to the research findings, it was concluded that waterlogging priming could be a strategy that can be applied to reduce the negative effects of waterlogging stress in alfalfa.