Avrupa Birliği'nin CORSIA sistemi çerçevesinde havacılık politikası
The European Union's aviation policy within the framework of the CORSIA system
  1. Tez No: 918236
  2. Yazar: SADET HANDAN FURTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Havacılık sektörü iklim krizinden dolaylı olarak etkilenen ve küresel olaylardan etkilenme seviyesi yüksek bir sektördür. Küresel çapta hizmet veren sektör, güvenlik ve emniyet kurallarından taviz vermeden verimli bir operasyon yürütebilmesi için doğası gereği uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyar. Bu araştırmanın amacı havayolu taşımacılığı sektöründeki personellerin CORSIA farkındalık ve uygulama bilinçliliğini incelemektir. Nicel bir araştırma olup tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri havayolu taşımacılı sektöründe görev yapan ikiyüz otuz bir personelden toplanmıştır. Verilerin toplanması için CORSIA Farkındalık Ölçeği geliştirilmiştir. Verilerin analizinde; betimsel istatistikleri ve fark testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, personellerin CORSIA farkındalık puanları 5 üzerinden 3.85 iken CORSIA uygulama bilinç puanları 5 üzerinden 3.80 olarak tespit edilmiştir. Hem CORSIA farkındalığında hem de CORSIA uygulama bilincinde yaşı yüksek olan grupların puanlarının daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Kabin memurları ve diğer grupların CORSIA farkındalık ve uygulama bilinci puanların düşük olduğu ifade edilebilir. Mesleki tecrübesi yüksek olanların hem CORSIA farkındalıklarının hem de CORSIA uygulama bilinçlerinin daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. CORSIA farkındalık puanları ve CORSIA bilinçlilik puanları incelendiğinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Hem CORSIA farkındalık puanı hem de uygulama bilinci puanı doktora mezunlarının ön lisans mezunlarına göre daha yüksektir. Gelir düzeyi 100 bin+ olanların CORSIA farkındalık puanı ve uygulama bilinci puanı 40-60 bin TL, 60-80 bin TL ve 80-100 bin TL olanlara göre daha yüksektir. Gelir düzeyi 100 binin üzerinde olanların hem CORSIA farkındalıklarının hem de uygulama bilinçlerinin yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, havacılık sektöründe CORSIA farkındalığı ve iklim krizine yönelik mevcut durum analiz edilerek, çalışan eğitimi, operasyonel süreçlerde farkındalık artırıcı stratejiler, sürdürülebilirlik odaklı kurumsal politikalar ve teknolojik iyileştirmeler önerilmektedir. Ayrıca, CORSIA uyumu için sektörel dönüşüm ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir yol haritası sunulmuştur. Çalışma, bütüncül bir yaklaşım ile sektöre stratejik katkılar sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aviation sector is indirectly affected by the climate crisis and is highly susceptible to global events. As a globally operating industry, it inherently requires international cooperation to maintain efficient operations without compromising safety and security standards. The aim of this study is to examine the CORSIA awareness and application consciousness of personnel in the air transportation sector. This is a quantitative study designed in a survey model. Data were collected from 231 employees working in the airline transportation sector. To gather data, the CORSIA Awareness Scale was developed. Descriptive statistics and difference tests were applied in the analysis of the data. According to the results, the CORSIA awareness scores of the personnel were found to be 3.85 out of 5, while their application consciousness scores were 3.80 out of 5. It was observed that older personnel had higher scores in both CORSIA awareness and application consciousness. Cabin crew and other groups demonstrated lower scores in CORSIA awareness and application consciousness. Personnel with higher professional experience exhibited greater awareness and application consciousness regarding CORSIA. Significant differences were identified in CORSIA awareness and application consciousness scores. Both awareness and application consciousness scores were higher among those with doctoral degrees compared to those with associate degrees. Additionally, personnel with an income level of over 100,000 TL had higher CORSIA awareness and application consciousness scores compared to those earning 40,000–60,000 TL, 60,000–80,000 TL, and 80,000–100,000 TL. This study analyzes the current state of CORSIA awareness and the implications of the climate crisis in the aviation sector. It proposes strategies for enhancing awareness through employee training, operational improvements, sustainability-oriented corporate policies, and technological advancements. Furthermore, it provides a roadmap for achieving sectoral transformation and long-term sustainability goals in line with CORSIA compliance. The study aims to make strategic contributions to the sector through a comprehensive approach.