Yatırım kararlarının işletmenin finansal performans üzerinde etkisinin araştırılması
Investigating the effect of investment decisions on the financial performance of the enterprise
  1. Tez No: 918237
  2. Yazar: İBRAHİM ALVANOGHLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yatırım faaliyetleri, karmaşık ve risk içeren iş süreçlerinden biri olup, sonuçları girişimciliğin gelişimi üzerinde önemli ölçüde etkili olmaktadır. Modern ekonomik koşullarda yatırım, ekonomide yapısal dönüşümlerin gerçekleştirilmesi, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması, bilimsel ve teknik ilerlemelerin uygulanması ve ekonomik faaliyetlerin kalite göstergelerinin iyileştirilmesi için stratejik bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, işletmelerde kaynakların sabit sermayeye yönlendirilmesinin uygunluğunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi, yatırım maliyetlerinin büyüklüğü, alternatif yatırım seçenekleri ve yatırım projelerinin zamanında hayata geçirilmesiyle ilgili kapsamlı ve güvenilir verilere dayalı olarak mümkün hale gelmektedir. İşletmelerin yatırım kararları, sermaye maliyetinin azaltılması ve piyasa değerinin maksimize edilmesinde stratejik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, işletmelerin finansal performanslarını artırarak sürdürülebilir rekabet avantajı elde etme hedefinden yola çıkarak, yatırım kararlarının piyasa değeri üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, farklı yatırım kararlarının işletmelerin kârlılık gibi finansal göstergeler üzerindeki etkileri, ampirik veriler ve teorik yaklaşımlar ışığında kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve bu etkilerin zaman boyutunda nasıl farklılaştığı detaylı olarak analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle birçok işletme örneği üzerinde gerçekleştirilen analizler, belirli yatırım kararlarının işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Özellikle yatırım kararlarının işletmenin kârlılığı üzerinde doğrudan etkili olduğu, pazarlama stratejileri ve operasyonel kararların da bu etkiyi desteklediği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, yatırım kararlarının likidite ve büyüme potansiyeli üzerindeki etkileri, karmaşık bir yapıya sahip olup çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, yatırım kararlarının finansal performans üzerindeki etkilerini daha kapsamlı bir şekilde anlamayı ve işletme yöneticilerine, stratejik karar alma süreçlerinde rehberlik etmeyi hedeflemiştir. Elde edilen bulgular, yöneticilerin daha bilinçli ve etkili kararlar almasına olanak sağlayarak, işletmelerin uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Investment activities are one of the complex and risky business processes, the results of which have a significant impact on the development of entrepreneurship. In modern economic conditions, investment is considered as a strategic tool for realising structural transformations in the economy, ensuring sustainable economic growth, implementing scientific and technical progress and improving the quality indicators of economic activity. In this regard, a correct assessment of the appropriateness of directing resources to fixed capital in enterprises becomes possible on the basis of comprehensive and reliable data on the size of investment costs, alternative investment options and timely realisation of investment projects. Investment decisions of enterprises have a strategic importance in reducing the cost of capital and maximising the market value. This study aims to comprehensively analyse the effects of investment decisions on market value based on the objective of achieving sustainable competitive advantage by increasing the financial performance of enterprises. In this framework, the effects of different investment decisions on financial indicators such as profitability of enterprises are comprehensively examined in the light of empirical data and theoretical approaches, and how these effects differ over time is analysed in detail. The analyses conducted on a large number of enterprise samples with quantitative research method have revealed the effects of certain investment decisions on the financial performance of enterprises. In particular, it is determined that investment decisions have a direct impact on the profitability of the enterprise, and marketing strategies and operational decisions support this effect. In addition, the effects of investment decisions on liquidity and growth potential have a complex structure and vary depending on various factors. This study aims to provide a more comprehensive understanding of the effects of investment decisions on financial performance and to guide business managers in their strategic decision-making processes. The findings obtained aim to contribute to the long-term sustainability of enterprises by enabling managers to make more informed and effective decisions.