Bir üniversite hastanesi gebe polikliniğine başvuran gebelerin oral glukoz tolerans testi yaptırma durumlarını etkileyen faktörler ve oral glukoz tolerans testi hakkındaki bilgi düzeyleri
Factors affecting the use of oral glucose tolerance test and level of knowledge about oral glucose tolerance test in pregnant women admitted to a university hospital pregnancy outpatient clinic
  1. Tez No: 918235
  2. Yazar: MERVE TATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MISTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi gebe polikliniğine başvuran gebelerde oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptırmayı etkileyen faktörleri ve OGTT hakkındaki bilgi düzeylerini belirleyerek OGTT ve gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) ile ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikte olan araştırmamız gebe polikliniğine 21.03.2024-15.05.2024 tarihleri arasında başvuran 362 gebeye uygulanmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak 37 sorudan oluşan bir anket formuyla veriler toplanmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to raise awareness about OGTT and gestational diabetes mellitus (GDM) by determining the factors affecting oral glucose tolerance test (OGTT) and the level of knowledge about OGTT in pregnant women who applied to Erciyes University Faculty of Medicine Hospital pregnant outpatient clinic. Materials and Methods: Our cross-sectional descriptive study was applied to 362 pregnant women who applied to the pregnancy outpatient clinic between 21.03.2024 and 15.05.2024. Data were collected with a questionnaire form consisting of 37 questions using face-to-face interview method. Data were analyzed with IBM SPSS V23.