Tütün sanayi'nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve Avrupa Birliği ortak tütün politikaları ile uyumu
- Tez No: 43087
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET insanlar tarafından keşfinin 500. yılını dolduran tütün, geçen bu süre içinde çok değişik maksatlarla kullanıldığı görülmektedir. Bir şifa bitkisi olarak insanlığın dikkatini çeken tütün, bugün sağlığa zararları tartışılan, uğrunda binlerce insanın canından olduğu, ülkelerin ekonomileri için vazgeçilmez bir gelir kaynağı haline gelmiş, dünyanın bir numaralı tarım ürünüdür. Kendi ihtiyaçlarını karşılamak ve ihraç etmek amacıyla, hemen hemen tüm dünya ülkelerinde, iklim ve toprak koşullarının elverişliliği oranında tütün yetiştirilmektedir. Bugün dünyada tütün üreten ülkelerin toplam üretimi, 8 milyon ton civarındadır. Dünyanın dört bir yanında kül tablalarına saniyede 150.000 sigara izmaritinin düştüğü dikkate alınırsa tütünün tüm insanlık için ne derece önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Uluslararası ticaret yönünden taşıdığı öneme ilaveten tütünün, dünyanın beşinci büyük üreticisi olan Türkiye ekonomisi için önemli katkılar sağlamakta olduğu ve büyük önem arzettiği bir gerçektir. Türkiye dünya tütün üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bu önem hem miktar hem de kalite yönündendir. Çünkü Türkiye'de üretilen Oriental ve Şark Tipi tütünler dünyanın en kaliteli tütünleri olmasının yanında, Türkiye bu tip tütün üretiminde birinci sıradadır. Tütün Türkiye ekonomisinde, üretim, ihracat, istihdam, imalat ve hazineye sağladığı gelirler açısından büyük önem taşıdığından, ülkenin ekonomik, mali ve sosyal politikalarında daima güncelliğini koruyan bir üründür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been seen that tobacco completing its 500th years of invention by the people has been used with various purposes during this long period. As a recovery for health- tobacco has with its harm to human body, and the number of thousands of people's death because of it and also it's the world's number one agricultural product that can never be given up for the economies of all the countries. In order to cover own expenses and to export, in most of the world countries tobacco has been grown up according to those countries climate and specialities of the earth. Nowadays total tobacco production of all the countries in the world is about 8 million ton. It's possible to understand better how much tobacco is important for hummanity if you take care of 150.000 cigarette butts fall into the astrays in only one second all over the world. In addition to the importance for the international commercial, tobacco presents a great importance for Turkish economy which takes the fifth row in tobacco production. Turkey has got a great power in world tobacco production. This importance is about both quantity and quality. Because oriental type tobaccos are the best quality tobaccos in the world and Turkey is the first for the production of this type. Since tobacco is very important in Turkish economy because of its production, export, employement, manifacturing and also the income to Turkish public treasury it's a product which keeps currency for economical, financial and social politicy of Turkey.