Hepatit C Virüsü'nün aile içi horizontal bulaşımı
Transmission of HCV in the family members of patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 91824
  2. Yazar: AHMET ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT GÖRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET HCV infeksiyonü, aşikar parenteral bulaşmanın söz konusu olmadığı kişilerde de görülmektedir. Kronik hepatit C'li hastaların aile üyelerinde artmış bulaşma riski söz konusudur, bu riskin ne derece olduğunu göstermek için yapılan çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Intrafamilyal bulaşma yolu ile ilgili ülkemiz'de yapılan çalışmalarda, çelişkili sonuçlar bildirilmektedir, sonuçlarda bulaşma oranı % 0-4.2 arasında değişmektedir. Bu çalışmamızda; çalışma grubu olarak hepatit C ye bağlı 27 hasta nın (11 K, 16 E, ort. yaş 43) 77 aile üyesinin kan örnekleri ELISA III yönte miyle bakıldı, aile üyelerinden birisinde anti-HCV (+) bulundu ( Prevalans %1.29, P> 0.05). Kontrol grubu olarak değişik kliniklere baş vuran 100 hasta - nın kan örnekleri aynı yöntemle (ELISA III) HCV araştırıldı, birisinde anti-HCV (+) bulundu ( Prevalans % 1, P> 0.05). Çalışmamızda HCVnin bulaşma prevalansının temel nedeninin paren teral bulaşma olduğu, aile içi temasla geçişin de rol oynadığı ancak istatistik sel anlamda fark bulunamadı. Yine de HCVnin bulaşımmın % 40' a yakını pa renteral bulaşmayı düşündürecek bir risk faktörü olmadığı düşünülürse, risk gruplarının korunmada daha dikkatli olmaları ve anti-HCV serolojilerini yaptır maları uygun olur. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY HCV infection may be seen in people who has not a clear history of pa renteral transmission. There is increased risk of transmission of HCV in the family members of patients with chronic hepatitis C, the results of studies designed to show the extent of this risk are controvesial. There are contradictory results about intrafamilial transmission in the studies made in our country and the rates are between 0-4.2 %. In our study; 77 family members belonging to 27 patients (1 1 women, 16 men, mean age 43 ) were studied and their blood samples were examined by ELİSA III method, there was only one individual among family members who had an anti-HCV (+) sample ( prevalance 1.29 %, p>0.05 ). 100 people referring to various clinics were selected as control group and their blood samples were exa mined by the same method (ELİSA III) for HCV and one of them had an anti-HCV sample (prevalance 1, p>0.05 ). As a conclusion, we think the basic route of transmission of HCV is the parenteral route intrafamilial transmission also has a role, but it is statistically nonsignificant. Non parenteral tranmission of HCV infection is aproximately 40 %, in the context of this high risk, we aduice the persons in the risk group to be careful and to give blood samples to health centers for anti-HCV serologic test. 33