Diabetik polinöropatili hastalarda alfa lipoik asit tedavisinin etkilerinin klinik ve elektromiyografik olarak incelenmesi
- Tez No: 91823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İOZET Klinik ve elektromiyografik olarak, distal simetrik sensorimotor tipte polinöropati tanısı alan 45 (26 kadın, 19 erkek) diabetik hasta çalışmaya alındı. Tedavi öncesi ve sonrası tüm hastalarda klinik değerlendirme MS, NIS(LL) ve NDS skorlamalan yardımı ile yapıldı. Sinir fonksiyonları için elektromiyografik olarak yüzeyel elektrodla üst ekstremitede median ve ulnar, alt ekstremitede peroneal, tibial ve sural sinirlerde distal latans, amplütüd, sinir ileti hızı, motor sinirlerde F yanıtı çalışıldı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldılar. Birinci gruba 3.5 ay süre ile 600 mg/gün alfa lipoik asit, ikinci gruba aynı süre ile plasebo uygulandı. Her iki grupta kan şekeri regülasyonu diyet, oral antidiabetik ve insulin ile sağlandı. Alfa lipoik asit tedavisi alan hastalarda, tedavi sonrası NIS, NIS(LL) ve NDS değerlerinde istatiksel olarak belirgin bir düzelme gözlendi (P0.05). Sinir fonksiyon çalışmasında, alfa lipoik asit tedavisi alan hastaların distal latans değerlerinde median sinir dışında iyileşme gözlendi. Latanslardaki iyileşmelerden sadece tibial motor sinirdeki kısalma anlamlı bulundu (P0.05). Plasebo uygulanan hastalarda peroneal sinir amplütüdündeki düşüş istatiksel olarak anlamlı bulundu (P0.05). Sonuç olarak 600 mg/gün dozunda 3.5 ay süre ile uygulanan alfa lipoik asit tedavisi ciddi bir yan etki olmaksızın diabetik polinöropati semptomlarının gerilemesinde plaseboya göre üstün bulunmuştur. Elde edilen elektromiyografik cevap kısmi olup, daha uzun süreli çok sayıda kontrollü çalışmaya gereksinim göstermektedir. Anahtar kelimeler : Diabetik nöropati, Alfa lipoik asit, antioksidanlar nnKüMMT.*syflM Mmmî
Özet (Çeviri)
2 ABSTRACT In this study 45 diabetic (26 females, 19 males) patients who has diagnosed clinically and electromyographically distal symetrical sensory motor type polyneuropathy were included. Clinical evaluation before and after treatment was performed by means of MS, NIS(LL) and NDS scoring. For neural functions, electromyographically by superficial electrode distal latency, amplitude, nerve conduction velocity in median and ulnar nerves in upper extremity, peroneal, tibial and sural nerves in lover extremity and F response in motor nerves were studied. Patients were divided into two groups randomly. 600 mg per day alpha lipoic acid for 3.5 months to the first group, placebo for the same period to the second group was applied. In both groups blood glucose regulation was maintained by diet, oral antidiabetics and insulin. In patients treated with alpha lipoic acid, prominent improvement statistically in NIS, NIS(LL) and NDS values after treatment was observed (P0.05). In nerves function study, except median nerve in distal latency values of patients treated with alpha lipoic acid improvement was observed. Out of improvement in latency only shortening in tibial motor nerves was found significant (P0.05). Decrease in peroneal nerve amplitude in patients applied placebo was found stastically significant (P0.05). As a result alpha lipoic acid treatment applied for 3.5 months 600 mg per day was found superior to placebo in respects to decrease in diabetic polyneuropathy symptoms without a serious side effect. Electromyographic response obtained was partial and it has needed much more controlled study for longer period of time. Key Words : Diabetic neuropathy, alpha lipoic acid, antioxidants