Tip 2 diabetes mellituslu ve hipertansiyonlu hastalarda ACE inhibitörleri ve kalsiyum antagonistlerinin mikroalbüminüri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 91825
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VII. ÖZET Diabetes Mellituslu hastalarda proteinüri nefropatinin progresyonunu gösteren önemli bir belirleyicidir. Proteinürideki azalma diabetik nefropati gelişme riskini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki ACE inhibitörleri ve kalsiyum anatagonistleri mikroalbüminüri düzeyini azaltmaktadır. Çalışmamızda Tip 2 Diabetes mellituslu hipertansiyonlu hastalarda ACE inhibitörleri ve kalsiyum antagonistlerinin mikroalbüminüri üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma için 11 kadın 9 erkekten oluşan toplam 20 hastaya ACE inhibitörü verdik 8 kadın 13 erkekten oluşan diğer 21 hastalık gruba kalsiyum antagonisti verdik. Hastalardan başlangıçta, üçüncü ayda ve altıncı ayda mikroalbüminüri, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, kreatinin, kolesterol, trigliserit, açlık kan şeker değerlerine bakıldı. ACE inhibitörü alan grupta mikroalbüminüri düzeyleri üçüncü aydan itibaren anlamlı bir şekilde azalma görüldü. Altıncı ayda da bu anlamlı azalma devam etti. Kalsiyum antaonisti alan grupta ise mikroalbüminüri düzeyinde anlamlı bir azalma altıncı ayda gözlemlendi. ACE inhibitörü alan grupta sistolik ve diastolik kan basıncında üçüncü aydan itibaren anlamlı bir düşme görüldü ve bu altıncı ayda da devam etti.. Kalsiyum antagonisti alan grupta ise sistolik ve diastolik kan basıncı değerleri aynı şekilde üçüncü aydan itibaren düşme başladı ve altıncı ayda da devam etti. Sonuç olarak hem kalsiyum antagonistleri hemde ACE inhibitörleri mikroalbüminüriyi azaltmaktadır. Mikroalbüminürinin azaltılması diabetik nefropatinin engellenmesi açısından önemli bir göstergedir. Diabetik nefropati ise son dönem böbrek hastalığının önemli sebeplerinden biridir. Diabetik nefropatinin önlenmesi için kalsiyum antagonistleri ve ACE inhibitörleri kullanılabilirler. Ancak bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. 44
Özet (Çeviri)
VIII. ABSTRACT Proteinuria is an important marker that reflects the progression of nephropaty in patients with Diabetes Mellitus. Lowered proteinuria reduces Diabetic nephropaty risk. Earlier studies showed that ACE inhibitors and calcium antagonists decrease the levels of microalbuminuria. İn over study we aimed to compare the effects of ACE inhibitors and calcium antagonists over microalbuminuria in patients with type 2 Diabetes Mellitus and hypertensive. İn our study we delivered ACE inhibitors to 20 patients (11 female and 9 male). Calcium antagonists to 21 patients (8 female and 13 male). Microalbuminuria, systolis blood pressure, diastolic blood pressure, creatinin, cholesterol, triglyceride, famine blood glucose tests repeated at the beginning, third month and sixth mont of the study. From third month microalbuminuria levels decreased significantly in ACE inhibitors receving group. This continued in sixth month.. Significant decrease of microalbuminuria levels wasn't absorved at sixth month in calcium antagonists receiving group. Systolic and diastolic blood pressures lowered in ACE inhibitor receiving group third month and contiuned in sixth month. Same as in calcium antagonists receiving group. At consequence calcium antagonists and also ACE inhibitors decreased microalbuminuria. Decrease of microalbuminuria is an important marker in prevention of Diabetic nephropaty. Diabetic nephropaty is one of the important reasons of terminal kidney disease. To prevent Diabetic nephropaty calcium antagonists and ACE inhibitors may be used. But about this subject we need further studies. 45