M.Ö. 1. yüzyılda Roma Devleti ile Parth Krallığı ilişkileri ve Doğu Akdeniz ile Anadolu'daki siyasi gelişmelere etkisi
Relations between the Roman State and the Parthian Kingdom in the 1st century BC and its influence on the political developments in the Eastern Mediterranean and Anatolia
- Tez No: 918245
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, biri İtalya'dan biri de İran coğrafyasından çıkarak yükselen iki büyük gücün(Roma ve Parthia) hakimiyet sahalarının M.Ö. 1. yüzyılda Doğu Akdeniz ve Anadolu coğrafyasında kesişmesinden sonra söz konusu yüzyıl boyunca kurdukları siyasi ve askeri ilişkilerin hem kendileri hem de bölgedeki diğer unsurlar üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Özellikle bu etkilerin ortaya çıkardığı sorunları ve bu sorunların çözülmesine dair sergilenen saldırgan veya uzlaşmacı tavırların, neden tercih edildiği, ne kadar etkili olduğu ve nasıl sonuçlar doğurduğu tartışılmaktadır. Çalışmamızda antik kaynakların aktarımlarından ve modern araştırmacıların yorumlarından yola çıkarak Roma ve Parthia'nın ilk karşılaşmalarından savaşmalarına ve sonucunda bir anlaşmayla bölgede siyasi bir denge oluşturmalarına ve bunların sebep-sonuç ilişkilerine dair detaylı bir aktarım yapmayı amaçladık. Ayrıca bu siyasi dengede bölgesel güçlerin rollerini de içeren bir perspektif tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effects of the political and military relations of the two great powers (Rome and Parthia), one of which emerged from Italy and the other from Iran, on both themselves and other elements in the region after their spheres of dominance intersected in the Eastern Mediterranean and Anatolia in the 1st century BC. In particular, it discusses the problems caused by these influences and the aggressive or conciliatory attitudes towards solving these problems, why they were preferred, how effective they were and what kind of results they produced. In our study, we aimed to give a detailed account of the first encounters of Rome and Parthia, their wars, and the resulting agreement to create a political balance in the region and their cause-and-effect relations, based on the narratives of ancient sources and the interpretations of modern scholars. In addition, a perspective that includes the roles of regional powers in this political balance has been preferred.