Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin sağlıklı beslenme tutumu ve fiziksel aktivite alışkanlıklarının iş performansına etkisi
The effect of physical education and sports teachers' healthy nutrition attitudes and physical activity habits on work performance
  1. Tez No: 918244
  2. Yazar: DENİZ YEŞİLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ve ilçelerde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarına yönelik tutumlarının iş performanslarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ve ilçelerdeki okullarda görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmaya 29 kadın 111 erkek olmak üzere toplam 140 öğretmen gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu üç bölüm ve toplam 54 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik değişkenlerle ilgili 6 ifade yer almaktadır. İkinci bölümde, 21 ifadeden oluşan“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”, üçüncü bölümde 23 ifadeden oluşan“Fiziksel Aktivite Alışkanlığı Anketi”ve dördüncü bölümde 4 ifadeden oluşan“İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum, fiziksel aktivite alışkanlığı ve iş performansı boyutları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla korelasyon (Spearman) testi uygulanmıştır. Sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum, fiziksel aktivite alışkanlığı ve iş performansı alt boyutlarının bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla ilk etapta çarpıklık ve basıklık (Skewness and Kurtosis) testlerine bakılmış olup test sonucuna göre bağımsız ikili grupların karşılaştırmalarda Mann Whitney-U ve bağımsız çoklu grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Bağımsız çoklu değişkenler arasında farklılık bulunması durumunda ise bu farklılığın hangi grup veya gruplardan kaynaklandığını belirleyebilmek üzere ise Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri bütüncül biçimde sınamak için regresyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of the attitudes of physical education and sports teachers working in the centers and districts of Bingöl Provincial Directorate of National Education towards healthy nutrition and physical activity habits on their job performance. The universe of the research consists of physical education and sports teachers working in the central and district schools affiliated to the Bingöl Provincial Directorate of National Education. A total of 140 teachers, including 29 females and 111 males, voluntarily participated in the study. A questionnaire method was used as the data collection tool in our research. The questionnaire consists of four sections and a total of 54 questions. The first section includes 6 statements related to demographic variables. The second section consists of a“Healthy Eating Attitude Scale”consisting of 21 statements, the third section consists of a“Physical Activity Habit Questionnaire”consisting of 23 statements, and the fourth section consists of an“Job Performance Scale”consisting of 4 statements. Spearman correlation test was applied to determine the relationship between teachers' attitudes towards healthy eating, physical activity habits, and job performance dimensions. Skewness and Kurtosis tests were initially examined to determine the relationship between attitude towards healthy eating, physical activity habits, and job performance sub-dimensions with some demographic variables, and according to the test results, Mann Whitney-U tests were applied for comparisons of independent binary groups and Kruskal Wallis tests were applied for comparisons of independent multiple groups. In case of differences between independent multiple variables, Mann Whitney-U test was used to determine from which group or groups this difference originated. In addition, regression analysis was used to examine the relationships between variables in a comprehensive manner.