Lütfi Ömer Akad sinemasında toplumsal gerçekçilik: Gelin, Düğün, Diyet
Social realism in Lütfi Ömer Akad cinema: Bride, Wedding, Diet
  1. Tez No: 918253
  2. Yazar: RÜZGAR HASAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Lütfi Ömer Akad'ın göç filmleri üzerinden toplumsal sorunları,“Toplumsal Gerçekçilik”çerçevesinde incelemektedir. Toplumsal gerçekçilik kapsamında, Akad'ın“Göç Üçlemesi”olarak bilinen Gelin, Düğün ve Diyet filmleri, kırsaldan kente göç eden bireylerin uyum sürecinde yaşadığı kültürel çatışmaları ve ekonomik sorunları detaylandırmaktadır. 1940'lardan itibaren hız kazanan köyden kente göç, kentlerde gecekondu kültürünün oluşumunu ve sınıfsal farklılıkları tetikleyerek Türkiye'nin sosyal yapısını köklü bir biçimde değiştirmiştir. Bu bağlamda çalışma, Akad'ın filmlerinde kırsal yaşamdan kopup şehirde var olmaya çalışan bireylerin yaşadığı sosyo-ekonomik ve kültürel çatışmaları, toplumsal gerçekçi bir yaklaşımla nasıl ele aldığını irdelemektedir. İçerik analizine dayanan bu araştırma, göçün yarattığı sorunları toplumsal gerçekçilik anlayışı çerçevesinde değerlendirmektedir. Bulgular, sinemanın toplumsal bilinçlenmeye katkı sağlama ve toplumun sorunlarına ayna tutma işlevini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines social problems within the framework of“Social Realism”through Lütfi Ömer Akad's migration films. Within the scope of social realism, Akad's“Migration Trilogy”, comprising Gelin, Düğün, and Diyet, details the cultural conflicts and economic challenges faced by individuals migrating from rural to urban areas. The rural-to-urban migration that accelerated from the 1940s onward triggered the rise of slum cultures in cities and heightened class disparities, profoundly altering Turkey's social fabric. Within this context, the study investigates how Akad portrays the socio-economic and cultural struggles of individuals uprooted from rural life in a socially realistic manner. This research, based on content analysis, evaluates the problems created by migration within the framework of social realism. Findings reveal cinema's function as a tool for social awareness and as a mirror reflecting the problems of society, reinforcing its role in fostering social consciousness.