Renal füzyon anomalili çocuklarda böbrekfonksiyonlarının incelenmesi ve prognozunundeğerlendirilmesi
Evaluation of renal functions and prognosis in childrenwith renal fusion anomalies
- Tez No: 918252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YAZILITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Böbrek ve idrar yollarının konjenital anomalileri (CAKUT), çocukluk çağında en sık görülen kronik böbrek yetmezliği (KBY) nedenlerindendir. Böbrek ve idrar yollarının konjenital anomalilerinin fenotipik sunumlarından birisi de renal füzyon anomalileridir. Atnalı böbrekler ise renal füzyon anomalilerin en sık görülen formudur. Böbreklerin embriyolojik migrasyonunun bozulması sonucu oluşur. Çalışmamızda atnalı böbrek anomalisi ile hastanemizde takip edilen hastaların uzun dönem sonuçlarını detaylı bir şekilde inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlanmış tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Bu çalışma ile renal füzyon anomalili hastaların klinik özelliklerinin ve eşlik eden ek anomalilerinin tanımlanması ve takip süreleri boyunca izlem notlarının incelenerek prognoza etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastane bilgi sistemi üzerinden sistem taraması gerçekleştirilip renal füzyon anomalili hastalar alınmış, dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 105 hasta ile çalışma tamamlanmıştır. Hastaların demografik, klinik özellikleri, laboratuvar, görüntüleme sonuçları ve prognozları değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %48,6'sı (n=51) kız, %51,4'ü (n=54) erkekti. Hastaların tanı yaşı ortancası 50 ay olarak bulundu. En sık başvuru nedeni karın ağrısı (%30,5) ve idrar yolu enfeksiyonu (%22,9) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital anomalies of the kidney and urinary tract (CAKUT) are one of the most common causes of chronic kidney disease (CKD) in childhood. One of the phenotypic presentations of congenital anomalies of the kidney and urinary tract is renal fusion anomalies. Crossed fused renal ectopia is the most common form of renal fusion anomalies. It occurs as a result of disruption in the embryological migration of the kidneys. In our study, we thoroughly examined the long-term outcomes of patients followed up at our hospital with crossed fused renal ectopia anomaly. Materials and Methods: The study is a retrospectively planned descriptive study. The aim of this study is to identify the clinical characteristics and accompanying additional anomalies of patients with renal fusion anomalies, and to evaluate factors affecting prognosis by examining follow-up notes during the follow- up period. A system scan was performed via the hospital information system to identify patients with renal fusion anomalies, and after applying exclusion criteria, the study was completed with 105 patients. The demographic, clinical characteristics, laboratory, imaging results, and prognoses of the patients were evaluated. Results: 48.6% of the patients (n=51) were female, and 51.4% (n=54) were male. The median age at diagnosis for the patients was found to be 50 months. The most common reasons for admission were abdominal pain (30.5%) and urinary tract infection (22.9%).