Medyanın gözüyle Doğu-Batı ikilemindeki savaş mağduru çocuklar: Filistin ve Ukrayna'da kimlik analizi
Children war victim in the East-West dilemma as viewed by the media: Identity analysis in Palestine and Ukraine
- Tez No: 918258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Tez çalışması kapsamında, çocukluk, tarihsel ve coğrafi bağlamlarıyla ele alınmış; medyanın doğu-batı ikilemi çerçevesinde, savaş mağduru çocukların kimlik inşasındaki etkisi Filistin ve Ukrayna örneklemleri üzerinden incelenmiştir. Çalışma, medya temsilinde kimlik inşası süreçlerini analiz ederek savaş mağduru çocukların nasıl bir toplumsal ve kültürel bağlama yerleştirildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Filistin ve Ukrayna örnekleri, Doğu ve Batı ikilemini temsil eden çatışma alanları olarak ele alınmış, bu bağlamda medya söylemleri ve görsel temsilleri üzerinden derinlemesine bir analiz yapılmıştır. Çalışmada, savaşın çocuklar üzerindeki fiziksel, psikolojik ve sosyal etkileri literatür taramasıyla değerlendirilmiş; çocuk haklarının tarihsel ve uluslararası bağlamdaki gelişimi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, araştırma kapsamında 10 kanaat önderi ve 11 vatandaş ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, medyanın savaş mağduru çocukların kimlik inşası üzerindeki etkisini anlamaya yönelik birincil verilerin elde edilmesini sağlamış ve analiz sürecine nitel bir derinlik kazandırmıştır. Söylem analizi ve içerik analizi gibi nitel araştırma yöntemleri kullanılarak hem yazılı hem de görsel medya ürünleri incelenmiştir. Bu süreçte, medyanın ekonomi-politik bağlamı, oryantalist ve oksidentalist haber sunumları, savaş alanlarındaki gazetecilerin militanlaşması ve barış gazeteciliği ilkeleri gibi kavramlar çerçevesinde çocukların medyada nasıl temsil edildiği değerlendirilmiştir. Ayrıca, savaş alanlarından sunulan çocuk görsellerinin, savaş mağduru çocukların insanlık dramını temsil etme çabası yerine zaman zaman savaş pornografisi yaratacak biçimde sunulduğu tespit edilmiştir. Bu tür görsel sunumlar, mağduriyet algısının manipüle edilmesine yol açarak, toplumların savaşa dair duyarlılıklarını farklı yönlerde şekillendirebilmektedir. Araştırmanın bulguları, Filistinli ve Ukraynalı çocukların medya temsillerinin, ulusal ve uluslararası politik söylemleri şekillendirmede kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Filistinli çocuklar, genellikle direnişin sembolü ve mağduriyetin temsilcisi olarak sunulurken; Ukraynalı çocuklar, korunmaya muhtaç Avrupalı çocuk imgeleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu farklılıklar, medyanın Doğu-Batı eksenindeki kültürel ve politik ayrımları nasıl yeniden ürettiğini ortaya koymaktadır. Tezin bir diğer önemli bulgusu ise, medya temsilinin çocukların kimlik inşası üzerinde doğrudan etkili olduğu yönündedir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular, medya söylemlerinin ve görsellerinin bireylerin algıları ve toplumsal hafıza üzerindeki etkisini somut bir şekilde ortaya koymaktadır. Savaş alanlarındaki gazetecilerin çatışma taraflarını destekler bir söylem üretmeleri ve savaşın bir aracı haline gelmeleri, çocukların kimlik inşasına dair medya etkilerini daha karmaşık bir hale getirmiştir. Medya, savaş mağduru çocukların bireysel ve toplumsal kimliklerinin oluşum sürecinde güçlü bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, medyanın savaş mağduru çocukların kimliklerini nasıl şekillendirdiğini anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve barış gazeteciliği ilkeleri doğrultusunda daha adil ve etik medya pratiklerinin geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu bağlamda çalışma, medya, kimlik ve çocuk hakları ilişkisine dair literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, childhood is discussed in its historical and geographical contexts. Within the framework of the east-west dilemma, the impact of the media on the identity construction of war-victim children was examined through the examples of Palestine and Ukraine. The research aims to reveal the social and cultural context in which children who are victims of war are placed by analyzing the identity construction processes in media representation. The examples of Palestine and Ukraine were considered as areas of conflict representing the East and West dilemma. In this context, an in-depth analysis was made through media discourses and visual representations. The study evaluates war's physical, psychological, and social impacts on children through a literature review and examines the historical and international development of children's rights in detail. Additionally, semi-structured interviews were conducted with 10 opinion leaders and 11 ordinary citizens as part of the research. These interviews provided primary data to understand the media's influence on the identity construction of war-affected children, adding qualitative depth to the analysis process. Both written and visual media products were examined using qualitative research methods such as discourse analysis and content analysis. This process assessed how children are represented in media within the conceptual frameworks of the media's political economy, Orientalist and Occidentalist news presentations, the militarization of journalists in conflict zones, and the principles of peace journalism. Moreover, it was found that visual depictions of children from war zones sometimes aim to create“war pornography”rather than represent the human tragedy of war-affected children. Such visual presentations manipulate perceptions of victimhood and shape societies' sensitivities toward war in various ways. The research findings demonstrate that media representations of Palestinian and Ukrainian children play a critical role in shaping national and international political discourses. Palestinian children are often portrayed as symbols of resistance and representatives of victimhood, whereas Ukrainian children are more commonly associated with images of vulnerable European children in need of protection. These differences reveal how the media reproduces cultural and political distinctions along the East-West axis. Another key finding of the thesis is that media representation directly impacts children's identity construction. The insights gained from the semi-structured interviews illustrate the influence of media discourses and visuals on individual perceptions and collective memory. The tendency of journalists in conflict zones to produce narratives supporting conflicting sides and their role as instruments of war further complicates the media's impact on children's identity construction. Media emerges as a powerful tool in forming the individual and social identities of war-affected children. In conclusion, this thesis provides a comprehensive framework for understanding how media shapes the identities of war-affected children and highlights the need to develop more equitable and ethical media practices in line with the principles of peace journalism. In this regard, the study contributes significantly to the literature on the intersection of media, identity, and children's rights.