Tanzimat dönemi Osmanlı ticaret politikaları ve 1861 tarihli Osmanlı-Fransız Ticaret Antlaşması
Ottoman trade policies in the Tanzimat Period and the Ottoman-French Trade Treaty of 1861
  1. Tez No: 918257
  2. Yazar: AHMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Tanzimat dönemi Osmanlı ticaret politikalarını, özellikle 1861 Osmanlı-Fransız Ticaret Antlaşması çerçevesinde ele almaktadır. Araştırma, Tanzimat döneminde başlatılan sosyo-ekonomik ve hukuki dönüşümleri inceleyerek ticaret alanındaki modernleşme çabalarını vurgulamaktadır. Çalışmada, kapitülasyonların ve idari reformların Osmanlı ticaret yapısı üzerindeki etkisi ile bu süreçlerin imparatorluğun ekonomik dinamiklerine katkısı değerlendirilmektedir. 1861 antlaşmasının Osmanlı-Fransız ilişkilerindeki stratejik önemi tarihsel belgeler ışığında analiz edilmekte, bu antlaşmanın serbest ticaret düşüncesinin yaygınlaştığı dönemdeki yeri irdelenmektedir. Çalışma ayrıca, 1861 antlaşmasını 1838 Baltalimanı Ticaret Antlaşması gibi önceki anlaşmalarla karşılaştırarak Osmanlı ticaret yapısındaki süreklilik ve değişim unsurlarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Tanzimat dönemi modernleşme süreci bağlamında 1861 antlaşmasının, Osmanlı ekonomisinin uluslararası serbest ticarete uyum sağlama çabalarındaki rolü tartışılmaktadır. Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun geleneksel ekonomik uygulamalarını, uluslararası ticaretin gereklilikleriyle dengelemeye yönelik çabalarına ışık tutmaktadır. Bu bağlamda, çalışma, geç Osmanlı döneminde ekonomik politika ile diplomasi arasındaki kesişimi anlamaya katkı sağlamakta ve bu politikaların bölgesel ve küresel ticaret ağları üzerindeki kalıcı etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Ottoman Empire's trade policies during the Tanzimat period, with a focus on the 1861 Ottoman-French Trade Treaty. The research delves into the socio-economic and political transformations initiated during the Tanzimat era, highlighting the modernization efforts in commerce and law. The study emphasizes the impact of the capitulations and administrative reforms on the Empire's trade dynamics and evaluates the strategic significance of the 1861 Trade Treaty within the broader context of Ottoman-French relations. Drawing on historical records, the research analyzes the motives and outcomes of the 1861 treaty, including its role in shaping the Ottoman economy's adaptation to global free trade trends. The study also compares the 1861 treaty with prior treaties, such as the 1838 Baltalimanı Treaty, to identify continuity and change in the Ottoman trade framework. By situating the 1861 treaty within the historical narrative of Ottoman modernization, the study sheds light on the Empire's challenges in balancing traditional economic practices with the demands of international trade liberalization. This work contributes to understanding the intersection of economic policy and diplomacy in the late Ottoman period, offering insights into the enduring effects of these policies on regional and global trade networks.