İspanya'da kitle kültürü ekseninde çizgi roman: Bruguera ekolünde aile serilerinin tanıklığı
Comics of Spain in the context of mass culture: Testimonial family series of the Bruguera school
  1. Tez No: 918259
  2. Yazar: BATUHAN ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAEL CARPINTERO ORTEGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında İspanya'da çizgi romanın bir kitle iletişim aracı olarak dönüşümü ele alınarak, İç Savaş sonrası dönemde Bruguera Yayınevi tarafından yayımlanan gelenekselci (costumbrista) çizgi romanlardan aile yaşantısını konu alan serilerin anlatılarının ve dönemlerine olan tanıklığın incelenmesi amaçlanmaktadır. Başlangıçta Avrupa ve Amerika'da çizgi roman geleneklerinin hangi koşullarda ortaya çıktığı ve gelişim gösterdiğinin izlendiği çalışmamızda; çizgi romanın İspanyol süreli yayınlarındaki yeri ve bir kitle iletişim aracı olarak geçirdiği evreler incelenmektedir. Savaş Sonrası dönem çizgi roman yayıncılığı, önleyici sansür uygulamaları ve çizgi roman okurlarının tercihleri bağlamında değerlendirilmektedir. Sansür baskısının yoğun bir şekilde hissedildiği bu yıllarda yükselişe geçen macera albümleri ve tekil olarak, numaralandırılmadan yayımlanmaya devam eden mizah dergilerinin anlatıları; macera-mizah ikiliği gözetilerek, dönemin üç büyük çizgi roman ekolü olan Valenciana, TBO ve Bruguera üzerinden incelenmektedir. Ardından gelenekselci çizgi romanlardaki tip karakterlerin işlevleri ve stereotiplerle olan ilişkisi açıklanmaktadır. Popüler karakterlerin gündelik konuşma diline olan etkileri de bu eksende değerlendirilmiştir. Bruguera Ekolü kadrosunun editör Rafael González tarafından kuruluşu ve yönlendirilmesi ekseninde, bahsi geçen ekolün eski Cumhuriyetçi karikatüristlerinin paylaştığı İç Savaş ve Cumhuriyet İspanyası deneyimleri öne çıkartılarak, yaratım aşamasında nasıl ortak bir paydada buluştuklarının izi sürülmektedir. Karakterlerini gerçek hayatta olup bitenlere dayanarak yaratan çizerler, Franco rejiminin resmî söylemleriyle uyuşmayan karakterler yaratmıştır. Bruguera Ekolünün ilk dergisi Pulgarcito ve Bruguera'nın diğer dergilerin tarihçesi aktarılan çalışmamızda dönemin gelenekselci aile serileri ve bu serilerin karakterleri analiz edilmektedir. Böylelikle Savaş Sonrası dönem stereotiplerinin, gündelik hayatının, toplumsal ve ailevi deneyimlerinin; İspanyol toplumunun dışlanan kesimlerini mizah çatısı altında temsil eden Bruguera Yayınevinin gelenekselci çizgi romanlarında nasıl yansıtıldığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the development of comics as a means of mass communication in Spain and to examine the narratives of the costumbrist (costumbrista) comics published by the editorial Bruguera after the Civil War and the narratives of the series on family life and their testimony to the period. In our study, which begins by tracing the conditions under which comic traditions emerged and developed in Europe and America, we analyse the place of the comic in Spanish magazines and the phases it went through as a means of mass communication. We evaluate the publication of comics in the post-war period in the context of pre-publication censorship practices and the preferences of comic readers. We examine the narratives of the adventure albums, which proliferated during these years of intense censorship; and those of the humour magazines, which continued to be published individually and without numbering, through the three main comic schools of the period: Valenciana, TBO and Bruguera, taking into account the duality of adventure versus humour. Then, we explain the functions of stock characters in traditionalist comics and their relationship with stereotypes. We also evaluate the impact of popular characters on everyday language in this axis. In the context of the creation and direction of the staff of the Bruguera School by editor Rafael González, we highlight the experiences of the Civil War and Republican Spain shared by the former Republican cartoonists of the aforementioned school, and we trace how they found common ground in the creative process. The cartoonists, who based their characters on real events, created characters that did not conform to the official discourse of the Franco regime. In our study we present the first magazine of the Bruguera School, Pulgarcito, and the history of the other magazines published by Bruguera, analysing the traditionalist family series of the period and the characters of these series. We explore how the stereotypes, everyday life, social and family experiences of the post-war period are reflected in the traditionalist comics of the editorial Bruguera, which represents the marginalised sections of Spanish society through humour.