The concept of Islam and the 'Other' in post colonial context after 9/11: A comparative analysis of the novels the reluctant fandamentalist by Mohsin Hamid and the terrorist by john updike
11 Eylül sonrası Postkolonyal bağlamda İslam ve öteki kavramı: Muhsin Hamid'in Gönülsüz köktendinci ve John Updike'ın terörist romanlarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 513409
  2. Yazar: ENES ÖÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YEŞİM BEDLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında 11 Eylül sonrası Post kolonyal bağlamda Muhsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci ve John Updike'ın Terörist romanlarında İslam ve“Öteki”kavramları yakından incelenmiştir. Seçilen eserlerdeki kahramanların Post kolonyal karakterler olması ve yaşadıkları Amerikan toplumunda dinsel ve etnik kimliklerinden dolayı ötekileştirmeye maruz kalmaları ,İslam ve "Öteki kavramlarının bu eserlerde derinlemesine araştırılmasına olanak kılmıştır. Gönülsüz Köktendinci ve Terörist romanlarında İslam ve Öteki temalarının roman kahramanlarının bireysel gelişim süreçlerine ve sosyal hayatlarına yansıması karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Post kolonyal yazar Muhsin Hamid romanında Doğulunun gözüyle Batı ve Neo-Kolonyal yazar olan John Updike ise romanında daha çok Batılının gözünde Doğu ( özellikle İslam dini ve Müslümanlar atfedilerek) temasını daha çok vurgulamışlardır. Post kolonyal veya Neo-Kolonyal dünyada, Avrupa'ya ve Amerika'ya yapılan göçlerin de etkileriyle çok kültürlü toplumlar meydana gelmiş ve burada yaşayan göçmen Müslüman ailelerin kültürel, dinsel ve sosyal uyum sorunları olmuş ve özellikle 11 Eylül saldırıları sonrası yazılı ve görsel medyanın da etkisiyle Fundamentalizmin ve İslamofobinin de yükselmesiyle toplumda bir nevi ötekileştirilmeye ve ırkçılığa maruz kalmışlardır. Günümüz dünyasında hala Avrupa'da ve Amerika'da ırkçılık olaylarının yaşanması ve İslami değerlerin ve yerlerin hedef alınması ve Müslümanların toplumda konumları ne olursa olsun ötekileştirilmesi ve Batı dünyasının İslam'a ve Müslümanlara karşı önyargılarını kıramamış olmaları bu tez çalışmasını daha da anlamlı ve önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the concept of Islam and the“Other”have closely been examined in postcolonial context after September 11 in the novels The Reluctant Fundamentalist by Mohsin Hamid and The Terrorist by John Updike. As protagonists in the chosen works are postcolonial characters and their being exposed to otherization due to their religious and ethnic identities in American society has made it possible to examine the concept of Islam and the“Other”profoundly in these works. The reflection of the themes, Islam and the“Other”on the personal development processes and social lives of the protagonists in the novels The Reluctant Fundamentalist and The Terrorist has been comparatively studied. In his novels, postcolonial writer Mohsin Hamid has mainly focused on the theme the West in the eyes of the East, on the other side Neo-Colonial writer John Updike mostly focused on the East (referring especially the religion of Islam and Muslims) in the eyes of The West.In postcolonial or Neo-Colonial World, owing to the effects of migrations to Europe and the U.S.A, multicultural societies have been occured and Muslim immigrant families living there have had cultural,religious and social integration problems and especially after September 11 attacks, with the help of the visual and written media,Fundamentalism and Islam phobia have risen and Muslims have been subjected to a sort of racism and otherization in the society.In today's world,racism events have still been happned in Europe and the U.S.A and Islamic values and places been targeted and Muslims, no matter what their position in the society is, being exposed to otherization and Western World's unbroken prejudicies to the religion of Islam and Muslims has made this thesis study more meaningful and significant.