Solid malign tümörlü hastalarda kilo kaybı ile serum leptin seviyeleri arasındaki ilişki
Relationship between serum leptin levels and body weight loss in patients with solid malignant tumor
- Tez No: 91827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÜNÜVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
29 ÖZET Solid Malign Tümörlü Hastalarda Kilo Kaybı ile Serum Leptin Seviyeleri Arasındaki İlişki Obezite (ob) geninin bir ürünü olan leptin; adipoz doku tarafından salgılanan, enerji dengesi, besin alımı ve vücut ağırlığını düzenleyen bir hormondur. Bu çalışma, solid malign tümörlü hastalarda vücut ağırlığı takibi ile birlikte serum leptin seviyeleri ölçülerek; vücut kitle indeksi (VKİ) ile leptin arasındaki ilişkiyi göstermek ve bu hastalarda kilo kaybından sonra leptin seviyelerinde değişme olup olmadığını ortaya koymak amacıyla 1997-1999 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları, Üroloji, Genel Cerrahi Kliniklerinde takip ve tedavi edilen, solid malign tümörü olan, rastgele seçilmiş, toplam 18 hastada yapıldı. Olguların başlangıçtaki serum leptin seviyeleri (5.79 ± 5.49 ng/ml) vücut kitle indeksleri (25.76 ± 7.08 kg/m2) ile anlamlı korelasyon göstermekteydi (r = 0.796; p < 0.01). Altı aylık takip sonunda olgular vücut ağırlıklarının ortalama % 7.49 ± 4.13'ü ve vücut kitle indekslerinin % 7.55 ± 4.19'unu kaybetti. Kilo kaybı ile birlikte serum leptin seviyelerinde de azalma meydana geldi. Kilo kaybı sonrasında da vücut kitle indeksi (23.86 ± 6.79 kg/m2) ile serum leptin seviyeleri (2.60 ± 2.60 ng/ml) arasındaki korelasyon devam etti (r = 0.808; p < 0.01). Vücut ağırlığındaki (% 7.49 ±4.13) ve vücut kitle indeksindeki (% 7.55 ±4.19) azalmaya oranla leptin seviyelerindeki azalma (% 54.44 ± 19.76) önemli derecede daha fazlaydı. Sonuç olarak, solid malign tümörlü hastalarda kilo kaybından sonra ortaya çıkan leptin seviyelerindeki azalma muhtemelen yağ kitlesindeki azalmaya bağlı olarak meydana gelmektedir. Kilo kaybına oranla leptin seviyelerindeki azalmanın daha fazla olması ise yağ hücre hacminin dolaşan leptin seviyesinin önemli bir belirleyicisi olduğuna veya serum leptin seviyeleri üzerinde yağ kitlesi dışında başka faktörlerin de kayda değer bir etkiye sahip olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Relationship between serum leptin levels and body weight loss in patients with solid malignant tumor Leptin is a product of obesity (ob) gene, is secreted by adipose tissue, and is a regulatory hormone in energy balance, food intake and body weight. This study was carried out to investigate a relationship between body mass index (BMI) and serum leptin levels together with a weight loss seen in cancer patients. For this purpose, 18 patients were randomly selected from the subjects with solid malignant tumor who admitted to Departments of Internal Medicine, Urology and General Surgery, Research Hospital, Atatürk University, between 1997-1999. There was a significant correlation between basal serum leptin levels (5.79 ± 5.49 ng/ml) and basal BMI (25.76 ± 7.08 kg/m2), (r = 0.796; p < 0.01). At the end of a six-month follow-up period, the cases lost 7.49 ±4.13 % of their body weights and 7.55 ±4.19 % of their BMI values. There was also a decrease in mean serum leptin levels together with a decrease in mean body weight loss. The correlation between BMI (23.86 ± 6.79 kg/m2) and serum leptin levels (2.60 ± 2.60 ng/ml) maintained even after body weight loss. Decreases in serum leptin levels (54.44 ± 19.76 %) were more prominent than those in BMI (7.55 ±4.19 %) and weight loss (7.49 ±4.13 %). As a conclusion, that decreases in serum leptin levels after weight loss in patients with malignant solid tumor may be due to losses in the adipose tissue mass. That the reduction in serum leptin levels is more higher than a reduction in weight loss shows that adipocyte volume is an important determiner for leptin levels in the circulation or some other factors, in addition to adipose tissue mass, may have appreciable effects on serum leptin levels.