Hemodiyaliz olan hastalarda fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesi
Evaluation of the functional capacity in patients on hemodialysis
  1. Tez No: 91828
  2. Yazar: SELMA KONDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nefroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET HEMODİYALİZ OLAN HASTALARDA FONKSİYONEL KAPASİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Fzt S elma Kondu. Ege Üniversitesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde yapılan bu araştırmada hemodiyaliz olan 1 8 olguda- fonksiyonel kapasite değerleridirilmiş“ve elde ”edilerT veriler 22~sağfıkTr olgunun değerleriyle karşılaştırılmışım Fiziksel uygunluğa ''EUROFIT Fiziksel Uygunluk Bataryası“ ile bakılmıştır”Batarya kapsamında olguların vücut kompozisyonu (BKİ, VYO, deri kıvrımı ölçümleri), kardiyopulmoner uygunluk(yürünen mesafe, V02max), kas-iskelet sistemi (kas kuvveti, gövde esnekliği) ve motor uygunlukları(denge) değerlendirilmiştir.Olguların Yaşam kalitesi“SF-36”ile incelenmiştir.İstatiksel analizde SPSS 8.0 paket programından Mann- Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE FUNCTIONAL CAPACITY IN THE PATIENTS ON HEMODIALYSIS P.T. Selma KONDU The aim of this study is to evaluate the functional capacity in 18 cases on hemodialysis and to compare them with 22 healthy cases. Physical fitness was evaluated with the“EUROFIT”Physical Fitness Test Battery". Within the scope of this test, the body composition of the subject (BMI, B??, skinfols), cardiopulmonary systems (muscles strength and trunk flexibility) and motor fitness (balance) were observed. A part from this evaluations, Quality of life (SF-36) were observed. Mann- Whitney U test from SPSS for Windows 8.0 Programme has been used for the statistical evaluations.