Türkiye'de yeşil ekonomi ve yenilenebilir enerji politikaları
Green economy and renewable energy policies in Turkey
- Tez No: 918274
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BÖRKE TUNALI ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İklim değişikliği ile mücadele kapsamında uluslararası düzeyde atılan adımlar 1970'lerin başına dayanmaktadır. Yeşil ekonominin meydana gelme süreci de yine aynı tarihsel süreçte gerçekleşmiştir. Yeşil ekonominin tanımı üzerinde uluslararası bir ortak görüş bulunmasa da düşük karbonlu ekonomik model olarak tanımlanabilir. Bu doğrultuda imzalanan uluslararası sözleşme ve anlaşmalar ülkeleri; politik, ekonomik ve toplumsal anlamda etkilemekte ve sorumluluklar yüklemektedir. Türkiye de bunların bir kısmına dahil olmuş ve bazı taahhütlerin altına girmiştir. Verilen taahhütler doğrultusunda ise yenilenebilir enerji temelli politikalar ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada iklim değişikliği ile mücadele kapsamında imzalanan uluslararası sözleşme ve anlaşmalar ile diğer uluslararası düzenlemeler incelenmiş ve bunların 2000-2023 arası dönemdeki Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikalarına etkisi, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin enerji sektörünün sera gazı emisyonu yoğun bir üretim yapısına sahip olduğu, yenilenebilir enerjinin verilen taahhütleri yerine getirilebilmesi için önemli bir araç olduğu ancak anlaşmalar kapsamında adım atarken sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu bir enerji politikası izlenmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The steps taken at the international level to combat climate change date back to the early 1970s. The emergence of the green economy was also realised in the same historical process. Although there is no international consensus on the definition of green economy, it can be defined as a low-carbon economic model. International conventions and agreements signed in this direction affect countries in political, economic and social terms and impose responsibilities. Turkey has also been included in some of these and has made some commitments. In line with these commitments, renewable energy-based policies have come to the fore. In this study, international conventions and agreements signed within the scope of combating climate change and other international regulations were examined and their impact on Turkey's renewable energy policies in the period between 2000-2023 was analysed using document analysis, one of the qualitative research methods. In the study, it is emphasised that Turkey's energy sector has a greenhouse gas emission intensive production structure, renewable energy is an important tool to fulfil the commitments made, but an energy policy that is compatible with sustainable development goals should be followed while taking steps within the scope of agreements.