Dünyada ve Türkiye'de yeşil ekonomi sürecinde yeşil işler ve istihdam politikaları
Green jobs and employment policies in the green economy process in Turkey and the world
- Tez No: 549972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünyada son yıllarda hızla kalkınmaya başlayan ülkelerin mevcut kaynakları aşırı kullanarak tüketmeleri sonucunda küresel çevre sorunları oluşmuştur. Bu sorunu gidermek amacıyla çevreyi de dikkate alan bir büyüme modeli olan yeşil ekonomi anlayışı ortaya çıkmıştır. Yeşil ekonomi genel olarak sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için ekosistemin devamlılığını ve çevre dostu istihdamı sağlayan bir büyüme modelini ifade etmektedir. Söz konusu anlayış çerçevesinde dünya genelinde bir dönüşüm yaşanmakta ve bu dönüşüm sürecinde yeni istihdam alanları ve beraberinde yeşil işler ortaya çıkmaktadır. Hem çevre duyarlılığını merkezine alan hem de yeni istihdam alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunan bu kavramın, işgücü piyasasının en büyük sorunlarından biri olan genel istihdama katkıda bulunacağı öngörülmektedir. Çalışmada, yeşil ekonomiyle ortaya çıkan yeşil işlerle, bu işleri teşvik etmeye yönelik uygulanan yeşil istihdam politikalarını dünya ve Türkiye ekseninde değerlendirilmiştir. Bu amaçla çalışmada öncelikle yeşil ekonomi ve yeşil işlerin ortaya çıkış sürecine yer verilmiştir. Daha sonra ise yeşil işler yaratmaya yönelik politikalar ele alınarak dünyada uygulanmakta olan yeşil istihdam politikaları incelenmiştir. Çalışmada son olarak Türkiye'de yeşil işler ve yeşil istihdam politikaları ele alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde yeşil ekonomik dönüşüm sürecinin çeşitli istihdam politikaları uygulandığı takdirde istihdama katkıda bulunabileceği anlaşılmıştır. Yeşil sektörler arasında özellikle yenilenebilir enerji sektöründe işgücü potansiyelinin yüksek olduğu görülmüştür. Ülkeler tarafından oluşturulan politikalar aracılığıyla potansiyel yeşil işgücünün ortaya çıkarılmaya çalışıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global environmental problems have arisen due to the fact that the countries that are developing rapidly in the world in recent years have consumed the resources overuse. In order to solve this problem, green economy concept, which is a growth model that takes the environment into consideration, has emerged. The green economy generally refers to a growth model that ensures the continuity of the ecosystem and environmentally friendly employment for sustainable economic growth. Within the framework of this understanding, a global transformation has taken place and new employment areas and green jobs are emerging in this transformation process. It is foreseen that this concept, which is both centered on environmental awareness and contributes to the creation of new employment areas, will contribute to the general employment which is one of the biggest problems of the labor market. In this study, with the emerging green economy with green jobs, green jobs policies implemented to promote this work was performed to evaluate the world and Turkey axis. For this purpose, firstly the process of emergence of green economy and green jobs is given. Then, the policies towards creating green jobs were discussed and the green employment policies implemented in the world were examined. Work has finally revealed the current situation in terms of green jobs and green jobs policies in Turkey. As a result of the study, it was found that green economic transformation process could contribute to employment if various employment policies were applied. It has been determined that labor force potential is high among green sectors especially in renewable energy sector. It has been observed that the potential green workforce is tried to be found through the policies created by countries. agriculture and renewable energy sectors of the labor potential in Turkey is believed to be enhanced by supporting green.