1960 sonrası çağdaş seramik tasarımlarının mimari alanlarda kullanılması
Use of contemporary ceramic designs after 1960 in architectural fields
- Tez No: 918287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜRDAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tez çalışması, 1960 sonrası çağdaş seramik sanat ve tasarımlarının mimari alanlardaki kullanımını incelemekte olup, malzeme olarak seramiğin estetik ve işlevsel anlamda mimaride nasıl yer aldığını araştırmaktadır. Tarih boyunca tüm toplumların kültürel kimliğinde yer alan seramik malzeme olarak tüm işlevsel, teknik, estetik ve sanatsal varlığı ile günümüze taşınmıştır. Birer kültür-bellek aktarım malzemesi olarak kullanılan seramiğin mimaride kullanılması kap-kacak üretimi ile aynı dönemlere tarihlenmektedir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren modern mimarinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. 1960 sonrası dönemde seramik, sadece dekoratif bir unsur olarak değil, aynı zamanda mimarinin sanatsal, estetik ve işlevsel bütünlüğüne katkı sağlayan yapısal bir öğe olarak kullanılmıştır. Çalışmada, tarihsel süreçte geçmişten günümüze seramiğin malzeme olarak mimaride kullanımı, üretim teknolojileri ve gelişimine bağlı olarak, özellikle 1960 sonrası evrildiği sanat, tasarım, mimari alanlar üzerinden incelenmiştir. Endüstri Devrimi ile birlikte seramik üretim tekniklerinde yaşanan değişimler, mimari yapılarda daha dayanıklı ve estetik seramik ürünlerin kullanımını artırmıştır. Özellikle endüstri devrimi sonrası ortaya çıkan sanat akımları, seramiğin malzeme olarak mimari alanlarda farklı biçimlerde kullanımına ve evrilmesine olanak sağlamıştır. Bu bağlamda çağdaş seramik tasarımlarının 1960 sonrası mimari alanlardaki örnekleri sanatçı uygulamaları üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi sonrası seramik sanat eğitimi ve endüstri devriminin sanatçı ve tasarımcılar ile paralel bir süreçte yol aldığı devinim, çağdaş seramik panoların mimari alanlarda kullanılmasını sağlamıştır. Bu dönem detayları ile incelenmiş, sanatçı ve tasarımcıların mimari alanlardaki çalışmalarına tez konusu kapsamında görsel bilgi ve belgelerle yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the use of post-1960 contemporary ceramic art and designs in architectural areas, and investigates how ceramics as a material takes place in architecture in aesthetic and functional terms. As a ceramic material, which has been part of the cultural identity of all societies throughout history, it has been carried to the present day with all its functional, technical, aesthetic and artistic presence. The use of ceramics in architecture, which is used as a culture-memory transmission material, dates back to the same periods with the production of pots and pans. Since the mid-20th century, it has become an indispensable element of modern architecture. In the post-1960 period, ceramics has been used not only as a decorative element, but also as a structural element that contributes to the artistic, aesthetic and functional integrity of architecture. In this study, the use of ceramics as a material in architecture from past to present in the historical process, depending on production technologies and development, especially after 1960, has been examined through the fields of art, design and architecture. With the Industrial Revolution, changes in ceramic production techniques have increased the use of more durable and aesthetic ceramic products in architectural structures. Especially the art movements that emerged after the industrial revolution enabled the use and evolution of ceramics as a material in different ways in architectural areas. In this context, the examples of contemporary ceramic designs in architectural areas after 1960 are analysed through artists' practices. In the last part of the study; the ceramic art education after the Republican Period in Turkey and the movement of the industrial revolution in a parallel process with artists and designers enabled the use of contemporary ceramic panels in architectural areas. This period has been analysed in detail and the works of artists and designers in architectural areas have been included with visual information and documents within the scope of the thesis.