6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre konut finansmanı sözleşmeleri
Mortgage agreements according to the Consumer Protection Law No. 6502
- Tez No: 918288
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmada 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da düzenlenen konut finansmanı sözleşmesi ele alınmıştır. Konut finansmanı sözleşmeleri çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bu çalışmada incelenen konut finansmanı sözleşmesi, konut finansmanı kuruluşunun konut edinme amacıyla tüketiciye kredi kullandırdığı sözleşmedir. İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşılamak üzere konut sahibi olmak istemesi ancak yeterli maddi güce sahip olmaması onu konut finansmanı kuruluşlarından kredi kullanmak durumunda bırakmaktadır. Bu bakımdan günümüzde konut finansmanı sözleşmesi sıklıkla yapılan bir sözleşme hâlini almıştır. Konut finansmanı sözleşmesinde sözleşmenin taraflarından biri olan konut finansmanı kuruluşu sözleşmenin diğer tarafı olan tüketici karşısında ekonomik bakımdan güçlü olan taraftır. Uygulamada bu sözleşmeyi hazırlayan taraf da konut finansmanı kuruluşu olmaktadır. Bu bakımdan bu sözleşme ilişkisinde tüketicinin hangi haklara sahip olacağı ve konut finansmanı kuruluşu karşısında nasıl korunacağının ortaya konulması önem taşımaktadır. Bu amaçla çalışmamızda konut finansmanı sözleşmesine uygulanacak hükümler detaylı şekilde açıklanmaya gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the housing finance contract regulated in the Consumer Protection Law No. 6502 is discussed. Housing finance contracts are divided into various types. The housing finance contract examined in this study is the contract in which the housing finance institution provides loans to the consumer for the purpose of purchasing a house. The fact that a person wants to own a house to meet his need for shelter, which is one of his most basic needs, but does not have enough financial power, forces him to use loans from housing finance institutions. In this regard, housing finance contract has become a frequently made contract today. The housing finance institution, which is one of the parties to the housing finance contract, is the economically stronger party vis-à-vis the other party of the contract, the consumer. In practice, the party that prepares this contract is the housing finance institution. In this regard, it is important to clarify what rights the consumer will have in this contractual relationship and how they will be protected against the housing finance institution. For this purpose, in our study, an effort has been made to explain in detail the provisions applicable to the housing finance contract.