Juli Zeh - Corpus Delicti Ein Prozess, eine Studie zur semiotischen Diskursanalyse
Juli Zeh – Temize Havale, bir söylem analizi
  1. Tez No: 918315
  2. Yazar: NECLA CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Juli Zeh'in“Corpus Delicti”adlı distopyasının incelenmesidir. Juli Zeh, kendi kuşağının etkin bir yazarı olarak tanımlanabilir. Hem siyasi hem de sosyal ideoloji açısından aktiftir. Kendisi aynı zamanda bir avukat olup Brandenburg Anayasa Mahkemesi'nde onursal yargıçtır. Çok yönlü ve çok ödüllü bir çağdaş yazar olan Zeh'in eserleri dünya çapında çok sayıda dile çevrildi. Romanı „Corpus Delicti Ein Prozess“ 2009 yılında yayınlandı ve dünya çapında bir başarı elde etti. Eser Türkçe'ye de çevrilmiş olup ve ”Temize Havale“ adıyla yayımlandı. Bu eserde METHODE, vatandaşlarını sağlık önlemleri almaya zorlayan ve sağlıksız olan her şeyi yaptırıma tabi tutan bir devlet olarak tanımlanmaktadır. Juli Zeh'in ”Corpus Delicti“ adlı romanı pandemi sürecinde de çok tartışıldı. Pandemi, dünya çapında uygulanan kısıtlamalar ve sonuçları hakkındaki tartışmalar şu anda oldukça güncel ve çok sayıda çalışma ve akademik yayının konusu. Bu çalışma, ”Corpus Delicti" adlı distopyanın söylem analizini yapmayı amaçlamakta. Araştırma kapsamında, romanın distopik unsurları üzerinde çalışılmış ve günümüzle, özellikle de pandemi dönemiyle bir analoji kurulması amaçlandı. Analiz, Foucault'nun söylem tezlerine göre gerçekleştirildi. Bu çalışma kapsamında, romandaki distopik unsurların analojisini kullanarak distopik söylemleri belirlemek için kapsamlı bir internet taraması yapıldı. Milyonlarca yayın arasından sadece en ilgili örnekler seçildi. Çalışma kapsamında, pandemi dönemiyle de bir karşılaştırma yapıldı. Anahtar Kelimeler Söylem analizi, distopya, biyopolitika, sağlık diktatörlüğü, pandemi, pandemi karşıtları
Özet (Çeviri)
The present work deals with the reception of the dystopia“Corpus Delicti”by Juli Zeh. Juli Zeh is a committed author of her generation, active both politically and ideologically in society. Additionally, she is a lawyer and serves as a volunteer judge at the Constitutional Court of the state of Brandenburg. She is a versatile contemporary author, and her works have been translated into many languages worldwide. She has received numerous awards. Her novel“Corpus Delicti: A Process”was published in 2009 and was a success worldwide. It was also translated into Turkish and published under the name“Temize Havale.”In the novel, the METHOD is the state system, where the state forces its citizens to take preventive health measures, and anything unhealthy is penalized. Juli Zeh's novel“Corpus Delicti”was also widely discussed during the pandemic. This engagement with the pandemic, the regulations imposed worldwide, and their consequences are currently the subject of numerous studies and scholarly publications. This study intends to conduct a discourse analysis of the dystopia“Corpus Delicti.”Dystopian elements in the novel were identified, and an analogy with the present, especially the pandemic era, was intended. The analysis follows Foucault's theses on discourses. In this analogy of dystopian elements in the novel, comprehensive internet research was conducted, and only relevant examples were selected from millions of contributions. A comparison with the pandemic era was made based on the investigation. Keywords Discourse Analysis, Dystopia, Biopolitics, Health Dictatorship, Pandemic, Pandemic Deniers