Juli Zeh'in temize havale romanında toplumsal baskı
Social pressure in Juli Zeh's novel 'The method'
  1. Tez No: 926535
  2. Yazar: SEMA YULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZENNUBE ŞAHİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda adından sıkça söz ettiren genç Alman kadın yazarlarından Juli Zeh, yazın hayatında toplumsal konuları ele almıştır. Araştırmamız, Juli Zeh'in modern dönemi yansıtan eserlerini incelemektedir. Çalışma, modern dönem ve modern toplumların eserde nasıl yansıtıldığını ayrıntılı şekilde analiz etmektedir. Yazarın günümüz toplum sorunlarına nasıl yaklaştığı ve bu sorunlara yönelik ne tür göndermelerde bulunduğu incelenerek sebep-sonuç ilişkileri ortaya konmuştur. Giriş bölümünde, yazar ve avukat olan Juli Zeh'in hayatı, toplumdaki rolü, eserlerinde kullandığı dil ve işlediği temalar ele alınmıştır. Zeh'in eserlerinde uyandırmak istediği duygular, alt temalar ve Alman edebiyatındaki yeri incelenmiştir. Birinci bölümde, eserde kullanılan yöntem açıklanmış ve dijital kayıt teknolojileri ile insan ve toplumun nasıl dijitalleştiği araştırılmıştır. İkinci bölümde, karakterler ve romandaki rolleri detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde, hastalık ve sağlık kavramları açıklanmış ve eserdeki bu kavramlarla yapılan karşılaştırmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, eserdeki iktidar yapısının açıklanması ve bu iktidarın insan ve toplumla ilişkisi ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, inceleme sonuçları toparlanmış ve eserin vermek istediği mesaj detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, Juli Zeh, a prominent young German female author, has addressed social issues in her literary work. Our study examines Juli Zeh's works that reflect the modern era. The research provides a detailed analysis of how modernity and modern societies are depicted in her work. It investigates how the author approaches contemporary societal issues and what kinds of references she makes to these issues, establishing cause-and-effect relationships. The introduction covers Juli Zeh's life as both a writer and lawyer, her role in society, the language she uses in her works, and the themes she explores. The study examines the emotions she aims to evoke in her readers, the underlying themes, and her place in German literature. The first chapter explains the methodology used in the work and investigates how digital recording technologies have led to the digitalization of individuals and societies. The second chapter details the characters and their roles within the novel. The third chapter elucidates the concepts of illness and health, and compares these concepts as presented in the work. The fourth chapter discusses the depiction of power structures in the novel and their relationship with individuals and society. The conclusion summarizes the findings of the analysis and elaborates on the message the work aims to convey.