Optimum weir design for preventing scour occurrence
Oyulma oluşumu önleme için optimum savak tasarımı
  1. Tez No: 918323
  2. Yazar: SULAIMAN DAWOOD JASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yukarı ve aşağı akış modeline sahip hidrolik bir yapı olarak savak, inşaat mühendisliği alanındaki birçok araştırmacı için kilit öneme sahip olmuştur. Enerji dağılımı, araştırmacıları yüksek öncelikli hale getirmeye zorlayan bir zorluk olarak kabul edilir. En yüksek enerji yayılımını, dolayısıyla mansaptaki minimum oyulma derinliğini elde etmek için, farklı şekillerdeki dokuz farklı savak modeli sayısal ve deneysel olarak analiz edilmiştir. Savak modellerinin şekilleri sayısal simülasyonlar ile optimize edilmiş ve daha sonra laboratuar deneylerinde fiziksel olarak test edilmiştir. Modeller 0,8 m genişlik ve 0,59 m yüksekliğe sahipken, uzunlukları 0,72 ile 1,12 m arasında değişmektedir. Kanalın dibi, 0,002 m'lik bir tane gradyan oranı ile 0,2 m kalınlığında bir kum tabakası ile kaplanmıştır. Deneylerde 0.015, 0.02 ve 0.025m3 s-1 olmak üzere üç farklı deşarj değeri kullanılmıştır. Deneysel ve sayısal simülasyon sonuçları, tüm analizler için maksimum oyulma derinlikleri ile benzerlikler göstermiş ve 0.003m ile 0.012m arasında olduğu kaydedilmiştir. SU9 modelinin tüm akış koşullarında 0,003 ila 0,005 m arasında değişen minimum oyulma derinliğini gösterdiği ve bu nedenle enerji kaybı açısından en iyi performansı sunduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Weir as a hydraulic structure with an upstream and downstream flow pattern has been of key importance to many researchers in the field of civil engineering. Energy dissipation is considered a challenge that forces researchers to make it high priority. In order to achieve the highest energy dissipation, thus, the minimum scour depth at the downstream, nine various models of different shapes of weirs were numerically and experimentally analyzed. The shapes of the weir models were optimized by numerical simulations then they were physically tested in laboratory experiments. The models have a width of 0.8m and a height of 0.59m, while their lengths range from 0.72 to 1.12m. The bottom of the channel was covered by a sand layer of 0.2 m thickness with a grain gradient rate of 0.002m. Three different discharge values of 0.015, 0.02 and 0.025m3 s-1 were utilized in the experiments. The experimental and numerical simulation results showed similarities with the maximum depths of scour for all analyses were noted to be between 0.003m and 0.012m. The model SU9 was found to demonstrate the minimum scour depth ranging from 0.003 to 0.005m under all flow conditions, therefore, presenting the best performance in terms of energy dissipation.