U13-U14 futbolcularda bazı fiziksel uygunluk değişkenlerine göre şut performansının etkisi
U13-U14 the effect of shoot performance on some physical fitness variables in football players
- Tez No: 918322
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı, bazı antropometrik ölçümlerden yola çıkararak bacak hacmini ve kütlesini ortaya çıkarmak, çıkan hacim ve kütle ve diğer parametrelerin anaerobik performans ve şut performansı ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya, yaşları 13-14 arasında değişen 22 erkek Yozgatspor altyapı futbolcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların boy, kilo, bacak hacmi, bacak kütlesi, 30 metre sürat, dikey sıçrama, şut performansı için de şut performans testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Yapılan Pearson Çarpımlar Moment Korelasyon analizi sonucunda araştırmaya katılan 13-14 yaş grubu futbolculardan elde edilen sportif performans değişkenleri ile vücut kompozisyonu, çevre uzunluk, deri kıvrım kalınlığı, bacak hacmi ve kütlesi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur, şut performansı ile anlamlı ilişkiler bulunamamıştır. Sonuç olarak araştırmalar, anaerobik performansın geliştirilmesinde bacak kaslarının kuvvetinin önemli bir etken olduğunu göstermektedir. Bacak kaslarının hacmi ve kütlesindeki artış, aynı zamanda kas kuvvetinde de bir artışa neden olarak, bu performansın iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. Çalışmamızın bulguları neticesinde, anaerobik performansın vücut kompozisyonu, çevre uzunluk, deri kıvrım kalınlığı, bacak hacmi ve kütlesi arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Şut performansının ise bu değişkenlerden pozitif olarak etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the volume and mass of the legs based on certain anthropometric measurements and to investigate the relationship between the resulting volume and other parameters with anaerobic performance and shooting performance. A total of 22 male Yozgatspor youth football players aged between 13 and 14 voluntarily participated in the study. The athletes' height, weight, body mass index, leg volume, leg mass, 30-meter sprint, vertical jump, and shooting performance were assessed using a shooting performance test. The SPSS package program was used for the analysis of the data obtained in the study. Results of Pearson Product Moment Correlation analyses indicated significant relationships were found between the performance variables obtained from 13-14 age group football players and body composition, circumference length, skinfold thickness, leg volume, and mass in the research findings; however, no significant relationships were found with shooting performance. As a result, it has been found that anaerobic performance, which is an important component of sports performance, can be improved with an increase in leg muscle strength, and an increase in leg volume and leg mass results in an increase in leg muscle strength. According to the findings of our study, it has been revealed that there is a positive relationship between anaerobic performance and body composition, circumference length, skinfold thickness, leg volume, and mass. However, shooting performance has not been positively influenced by these variables.