Türkiye'de estetik eğitim: Bir bibliyografya çalışması (2000-2022)
Aesthetic education in Türkiye: A bibliographical study (2000-2022)
  1. Tez No: 918345
  2. Yazar: DOĞAN CAN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de Estetik Eğitimi alanında 2000 ile 2022 yılları arasındaki yapılan çalışmaların bütünsel bir görünümünü sunmaktadır. Bu amaç için tezler, kitaplar, makaleler, sempozyumlar ve konferanslarda sunulan bildiriler kapsama alınmıştır. Bu araştırma Türkiye'de Estetik Eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaların listelendiği bir bibliyografya çalışmasıdır. Araştırma sürecinde Türkiye'de konu hakkında yapılan çalışmalar literatür taraması ile elde edilmiş ve nitel araştırma yaklaşımıyla desenlenen bu araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların estetik eğitiminin sonucuyla alakalı olduğu görülmüş, bu disiplinin tarihsel süreci, eğitim-öğretim programında ve uygulamalarında yeterince araştırma yapılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Literatür taraması sonucu, 17 Tez, 2 Kitap, 16 Makale ve 1 Bildiriye ulaşılmış ve künyesi oluşturulmuştur. Ulaşılan her çalışma tek tek listelenmiş ve alanda yapılan çalışmaların yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research presents a holistic view of the studies conducted in the field of Aesthetic Education in Türkiye between 2000 and 2022. For this purpose, theses, books, articles, symposiums and papers presented at conferences were included. This research is a bibliography of studies on Aesthetic Education in Türkiye. In the research process, the studies on the subject in Türkiye were obtained through literature review and descriptive survey model was used in this research, which was designed with a qualitative research approach. It was seen that the studies were related to the results of aesthetic education, and it was concluded that there was not enough research on the historical process, education-training program and practices of this discipline. As a result of the literature review, 17 theses, 2 books, 16 articles and 1 paper were reached and their tags were created. Each study was listed one by one and it was concluded that the studies in the field were insufficient.