Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin eğitimde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüşleri
- Tez No: 918346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada, hızla gelişen yapay zekâ teknolojilerinin özel okullarda görev yapan öğretmenlerin yapay zekâya ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma modeli betimsel tarama ile modellenmiştir. Araştırma İstanbul İlinde Ataşehir ilçesinde özel okullarda görev yapan 230 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yapay zekâ görüş belirleme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi gerçekleştirilmiş olup veriler normal dağılım göstermektedir. İkili grupların karşılaştırılmasında T-Testi, daha fazla grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sunuçlarında özel okullarda görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlerin yapay zekâyı kullanmanın faydalı ve işleri kolaylaştıracağı görüşü hemfikir olmakla beraber yapay zekânın güvenlik tehditleri oluşturabileceği konusu da hemfikir olunan bir başlık olarak dikkat çekmiştir. Alınan sosyo-demografik değişkenlerden yapay zekânın faydaları alt boyutu için eğitim durumu anlamlı fark göstermektedir. Eğitim durumu lisansüstü olan katılımcıların puanlarının eğitim durumu Lisans olanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapay zekânın kapsamı alt boyutu için sosyal medya kullanımı durumuları arasında anlamlı fark görülmektedir. Sosyal medya durumu kullanıyorum olan katılımcıların puanlarının sosyal medya durumu kullanmıyorum olanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapay zekânın faydaları alt boyutu yaş değişkeninde 20-25 yaş diğer yaş grupları ile anlamlı fark göstermektedir. 20-25 arasında olan katılımcılar, 26-30 yaş, 31-35 yaş, 36-40 yaş ve 41 yaş üstü olanlara göre daha yüksek puan almıştır. Yapay zekânın faydaları alt boyutu hizmet yılı değişkeni 1-5 yıl olan katılımcılar diğer hizmet yıllarına göre anlamlı fark göstermektedir. Hizmet yılı 1-5 yıl olan katılımcılar, hizmet yılı 6-10 yıl, 11-15 yıl ve 16-20 yıl olanlara göre daha yüksek puan almıştır. Yapay zekânın faydaları alt boyutu branş değişkeni Bilişim Teknolojileri ve Sosyal Bilimler branşları diğer branşlara göre anlamlı fark göstermektedir. Bilişim Teknolojileri ve Sosyal Bilimler branşları diğer tüm branşlara göre daha yüksek puan almıştırlar. Ancak cinsiyet, görev değişkenleri anlamlı fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the rapidly developing artificial intelligence technologies and the opinions of teachers working in private schools regarding artificial intelligence. The research model was modeled with descriptive scanning. The research was conducted with 230 teachers working in private schools in the Ataşehir district of Istanbul. Artificial intelligence opinion determination scale was used in the research. Data analysis has been carried out and the data shows normal distribution. T-Test was used to compare two groups, and ANOVA test was used to compare more groups. In the research results, school principals and teachers working in private schools agree that using artificial intelligence will be beneficial and make things easier, but the issue that artificial intelligence may pose security threats also attracted attention as a unanimous topic. Among the socio-demographic variables taken, educational status shows a significant difference for the benefits of artificial intelligence sub-dimension. It is seen that the scores of participants with a postgraduate education level are higher than those with a bachelor's degree. There is a significant difference between social media usage situations for the scope of artificial intelligence sub-dimension. It is seen that the scores of the participants who use social media status are higher than those who do not use social media status. In the age variable of the benefits of artificial intelligence sub-dimension, 20-25 years of age shows a significant difference with other age groups. Participants aged between 20-25 received higher scores than those aged 26-30, 31-35, 36-40 and over 41. Participants whose service years variable in the benefits of artificial intelligence sub-dimension is 1-5 years show a significant difference compared to other years of service. Participants with 1-5 years of service received higher scores than those with 6-10 years of service, 11-15 years and 16-20 years. In the benefits of artificial intelligence sub-dimension, the branch variable of Information Technologies and Social Sciences branches shows a significant difference compared to other branches. Information Technologies and Social Sciences branches received higher scores than all other branches. However, gender and task variables do not show a significant difference.