Erişkin yoğun bakım ünitesinde modifiye renal angina indeks (mRAI) ve renal angina indeks (RAI) değerlerinin akut böbrek hasarının öngörülmesindeki prediktivitesinin retrospektif incelenmesi
Evaluation of the predictive value of the modified renal angina index (mRAI) and renal angina index (RAİ) in the predicting acute kidney injury in adult intensive care unit: a retrospective study
- Tez No: 918368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TUNAY, PROF. DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Akut böbrek hasarı (ABH) yoğun bakım ünitesinde kabul edilen hastalarda ciddi mortalite ve morbidite sebebi olabilmektedir. Böbrek Hastalığı/Küresel Sonuçları İyileştirme (KDIGO) kriterlerine göre henüz akut renal yetersizlik kriterlerini karşılamayan hastalarda akut böbrek hasarı gelişimini öngörebilecek Modifiye Renal Anjina İndeks (mRAI) ve Renal Anjina İndeks (RAI) gibi skorların geliştirilmesi koruyucu stratejiler açısından faydalı olacaktır. Yöntem: Çalışmamızda 1 Kasım 2018-1 Mart 2024 tarihleri arasında sepsis nedeniyle yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Kabul anından itibaren ilk 48 saat içerisindeki en kötü değerler kullanılarak hesaplanan mRAI ve RAI değerinin 2-7. günler arasında ABH gelişmesini ve renal replasman tedavisi (RRT) ihtiyacını öngörmedeki prediktif anlamlılığının incelenmesi planlanmıştır. Bulgular: Sepsis nedeniyle yoğunbakım ünitesine kabul edilen 439 hasta sosyodemografik ve klinik özellikler açısından incelendi. Çalışmamızda 149 hastada 2-7. günler arasında ABH geliştiği, 293 hastada ABH gelişmediği saptandı. Yoğunbakım ünitesine kabulden sonraki 2-7. günler arasında ABH gelişen hastalar KDIGO kriterlerine göre evrelendi. ABH saptanan 149 hastanın 42'sinde böbrek destek tedavisi ihtiyacı olduğu saptadık. Hesaplanan mRAI değeri 8.5 üzerindeki hastalarda 2-7. günler arasında ABH gelişimi istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğunu gördük. Sonuç: Modifiye Renal Anjina İndeks değerinin hastanın yoğunbakım ünitesindeki ilk 48 saatinde yüksek saptanması, 2-7.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute kidney injury (AKI) can lead to severe mortality and morbidity in patients admitted to intensive care units. According to the Kidney Disease/Improving Global Outcomes (KDIGO) criteria, developing scoring systems such as the Modified Renal Angina Index (mRAI) and the Renal Angina Index (RAI), which can predict the development of acute kidney injury in patients who do not yet meet the criteria for acute renal failure, would be beneficial for preventive strategies. Methods: In our study, patients who were followed up in the intensive care unit due to sepsis between November 1, 2018, and March 1, 2024, were retrospectively analyzed. The predictive significance of the Modified Renal Angina Index (mRAI) and Renal Angina Index (RAI) values calculated using the worst values within the first 48 hours from admission, in predicting the development of acute kidney injury (AKI) and the need for renal replacement therapy (RRT) between the 2nd and 7th days was evaluated. Results: A total of 439 patients admitted to the intensive care unit due to sepsis were analyzed in terms of sociodemographic and clinical characteristics. In our study, acute kidney injury (AKI) developed between days 2-7 in 149 patients, while no AKI occurred in 293 patients. The patients who developed AKI between days 2-7 after ICU admission were staged according to the KDIGO criteria. Among the 149 patients with AKI, 42 required renal support therapy. We found that in patients with an mRAI score above 8.5, the development of AKI between days 2-7 was statistically significantly higher.