Tip a aort diseksiyonlarında total sirkulatuar arrestin mortalite ve morbiditeye etkisi
  1. Tez No: 918367
  2. Yazar: NURAY ALTINDEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kardiyovasküler cerrahi pratiği içinde aort cerrahisi çok önemli bir yere sahiptir. Bunun en önemli nedeni aort cerrahisinin mortalite ve morbiditesinin standart kalp cerrahisi girişimlerinden çok daha yüksek olmasıdır. Aort diseksiyonu, aortik patolojiler içinde en önde gelen ölüm nedenidir. Değişik klinik tablolar halinde karşımıza çıkabilir. Akut diseksiyonda rüptür dışında pek çok organı etkileyen iskemik komplikasyonlar gözlenebilir. Kronikleşen diseksiyonlar ise aortik dilatasyona neden olur. Akut diseksiyonda tanı ve tedavideki doğruluk ve hız, mortalitenin düşürülebilmesi için gerekli en önemli unsurlardır. Kalp cerrahisinin ilk zamanlarında son derece mortal seyreden ve postmortem çalışmalarda tanı alabilen bu patoloji, etkin, doğru ve duyarlı tanısal metodların kullanılmasının yaygınlaşması, kardiyopulmoner bypassın keşfi ve klinik kullanıma yerleşmesi, bu sayede uygulanan cerrahi onarım teknikleriyle ilgili imkan ve deneyimlerin artması ile günümüzde artık tedavi şansı yüz güldürücü sonuçlar veren bir hastalık ol muştur. Yüksek mortalite ve morbiditesinden dolayı akut tip A diseksiyonda cerrahi uygulaması ile ilgili fikir birliği mevcut olmasına rağmen uygulanacak yöntem ile ilgili halen tartışmalar mevcuttur. Uygulanacak operasyon teknikleri geniş bir spektruma yayılmaktadır. Tüm cerrahi tekniklerde amaç primer intimal yırtık bölgesinin eksizyonu ve gerçek ile yalancı lümen arasındaki bağlantının ortadan kaldırılmasıdır. Aort diseksiyonu cerrahisinde en önemli konulardan biri en uygun beyin koruma yönteminin belirlenmesidir. Beyin koruma için önerilen teknikler derin hipotermik sirkülatuar arrest ile birlikte antegrad serebral perfüzyon ve retrograd serebral perfüzyon ve bu yöntemlerin uygulanması sırasında kullanılan kanulasyon teknikleridir. Bu çalışmada amaç sirkülatuar arrest süresinin mortalite ve morbiditeye etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Aortic surgery holds a crucial place in cardiovascular surgical practice. The primary reason for this is that the mortality and morbidity rates of aortic surgery are significantly higher than those of standard cardiac surgical procedures. Aortic dissection is the leading cause of death among aortic pathologies. It can present with various clinical manifestations. In acute dissection, ischemic complications affecting multiple organs can be observed in addition to rupture. Chronic dissections, on the other hand, lead to aortic dilation. The accuracy and speed of diagnosis and treatment in acute dissection are the most critical factors in reducing mortality. In the early days of cardiac surgery, this pathology had an extremely high mortality rate and was often diagnosed only through postmortem studies. However, with the widespread use of effective, accurate, and sensitive diagnostic methods, the discovery and clinical adoption of cardiopulmonary bypass, and the increasing experience and advancements in surgical repair techniques, this condition has become a treatable disease with promising outcomes. Despite the consensus on the necessity of surgical intervention for acute type A dissection due to its high mortality and morbidity, debates continue regarding the optimal surgical approach. The surgical techniques employed vary widely. The primary goal of all surgical techniques is the excision of the primary intimal tear and the elimination of the connection between the true and false lumen. One of the most critical aspects of aortic dissection surgery is determining the most appropriate method of brain protection. The techniques recommended for brain protection include deep hypothermic circulatory arrest combined with antegrade cerebral perfusion and retrograde cerebral perfusion, as well as the cannulation techniques used during these procedures. The aim of this study is to determine the impact of circulatory arrest duration on mortality and morbidity.