Үй шартына көндүрүлгөн кыргоолдордун ( phasıanus colchıcus mogolıcus) морфологиялык мүнөздөмөсү
Evcil sülünlerin (phasianus colchicus mongolicus) morfolojik özellikleri
  1. Tez No: 918379
  2. Yazar: KANIKEY ABDISIDIK KIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURBEK ALDAYAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
2.Түркчө кыскача мазмуну: 2.Türkçe Özet : Önem. Evcil Phasianus colchicus mongolicus J.F. Brandt, 1844 etinin, kuluçka yumurtalarının ve farklı yaĢlardaki canlı kuĢların satıĢı, küçük iĢletmelerin bir biçimi haline gelmiĢtir. Ancak, sülünlerin biyolojik, morfolojik ve temel özelliklerine ve adaptif değiĢikliklerine iliĢkin verileri yansıtan bilimsel çalıĢmalar bulunmamaktadır. Sunulan tez çalıĢmasında, erkek ve diĢi sülünlerin hem dıĢ hem de iç organlarının anatomik ve morfometrik verileri gösterilmiĢtir. Amaçlar. Evcil erkek ve diĢi Phasianus colchicus'un dıĢ ve iç organlarının anatomik morfometrik özelliklerinin belirlenmesi. Çalışma alanı. ÇalıĢmanın ana bölümü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü“anatomi ve histoloji”eğitim ve bilimsel araĢtırma laboratuvarında gerçekleĢtirilmiĢtir. ÇalıĢmanın materyali olan sülünler, BiĢkek'teki özel bir giriĢimcinin çiftliğinden satın alınmıĢtır. Materyaller. 11-12 aylık 12 sülünün (6 erkek, 6 diĢi) dokuz dıĢ organının morfometrik ölçümleri ve ardından servikal omurga yaralama tekniğiyle öldürülen kuĢların tüm iç organları, araĢtırmanın ana nesnesi olarak kullanılmıĢtır. Yöntemler. Öncelikle, satın aldığımız sülünlerin vücut ağırlığı alındı ve dikkatli bir dıĢ gözlem yapılmıĢtır. Daha sonra, kuĢların tüm sistemlerinin iç organları birbirinden bağımsız olarak ayrılmıĢ ve her organ için dikkatli bir anatomik ve morfometrik çalıĢma gerçekleĢtirilmiĢtir. Organ uzunluk ölçümleri kumpas (0,05 mm) ve ölçüm bandı (0,1 mm) kullanılarak yapılmıĢtır. Sayısal veriler Microsoft Excel kullanılarak istatistiksel olarak iĢlenmiĢtir. Araştırma sonuçları. 11-12 aylık erkek ve diĢi sülünlerin ortalama canlı vücut ağırlığının sırasıyla 0,998 ± 6,13 g ve 0,783 ± 4,89 g olduğu bulunmuĢtur. Uzunluğuna göre dıĢ boyutlar: gövde - 21 ± 0.61 cm ve 17.1 ± 0.23cm, bacaklar - 8.3 ± 0.31cm ve 7.2 ± 0.27cm, göğüsü - 13.8 ± 0.84 cm ve 7.4 ± 0.61 cm göğüs ölçüleri: geniĢlik - 9.1 ± 0.34 cm ve 8.2 ± 0.71 cm, derinlik - 9.7 ± 0.51 cm ve , çevresi 25,5±0,77 cm, 20,3± 0,42 cm'dir. Vücut çevresi 9,2 ± 0,42 cm ve 9,1 ± 0,08 cm, alt bacağın uzunluğu sırasıyla 10,8 ± 0,11 cm ve 8,3 ± 0,91 cm, gövde çevresi sırasıyla 27,8 ± 1,28 cm ve 26,1 ± 1,51 cm'dir. Kalbi 7,61 ± 0,82 g ve 5,17 ± 0,58 g, akciğerleri 6,63 ± 0,25 g ve 13 4,43 ± 0,41 g, karaciğeri 28,6 ± 0,17 g ve 14,52 ± 0,28 g, safrası 3.1±0.43 g ve 2.12±0.36 g, böbrekleri 8,37 ± 0,28 g ve 5,05 0,17 g, timusu 1.19±0.32 g ve 0.55±0.44 g, dalak 0.35±0.41g ve 0.24±0.56 g, tiroid 0.045±0.52 g ve 0.04±0.46 g, adrenal bez (suprarenal bezler) 0.101±0.25 g ve 0.064±0.75 g, pancreas bezin 1.71±0.22g ve 1.24 ± 0.58 g ve testisler 1.51 ± 0.33 g olduğu doğrulandı . Bu tez çalıĢmasında bu ve bunlar dıĢındaki diğer tübüler organların uzunluğunun ölçümleri verilmiĢtir. Sonuç. 11-12 aylık yaĢta, sülünlerin dıĢ göstergeleri ile neredeyse tüm iç organlarının anatomik ve morfometrik boyutları netleĢtirilmiĢtir. Bu tür çalıĢmalardan elde edilen veriler, temel morfolojik bilime yeni veriler kazandırmakta ve bu veriler diğer morfolojik çalıĢmaların temelini oluĢturmaktadır. Anahtar Kelimeler. Erkek ve diĢi sülünler, iç organlar, anatomik özellikler makromorfometri.
Özet (Çeviri)
4.Англизче Кыскача мазмуну: 4.İngilizce Özet The sale of domesticated Phasianus colchicus mongolicus J.F. Brandt, 1844 meat, eggs for hatching and live birds of different ages has now become a form of small business. However, there are no scientific studies reflecting data on the biological, morphological and basic characteristics of pheasants and their adaptive changes. In the presented thesis study, anatomical and morphometric data of both external and internal organs of male and female pheasants are shown. Aims. Determination of anatomical morphometric characteristics of external and internal organs of domesticated male and female Phasianus colchicus. Study area. The main part of the study was carried out in the“anatomy and histology”training and scientific research laboratory of the Department of Biology, Faculty of Science, Kyrgyzstan-Turkish Manas University. Pheasants, which were the material of the study, were purchased from the private farm of a private entrepreneur in Bishkek. Materials. Morphometric measurements of nine external organs of 12 pheasants (6- male, 6-female) aged 11-12 months, followed by all internal organs of birds killed by the cervical spine wounding technique, were used as the main object of research. Methods. First, the body weight of the pheasants we purchased was taken and a thorough external obseving was performed.Then, the internal organs of all systems of the birds were separated independently from each other, and a careful anatomical and morphometric study was carried out for each organ. Organ length measurements were made using a caliper (0.05 mm) and a measuring tape (0.1 mm). Numerical data were processed statistically using Microsoft Excel. Results. The average live body weight of 11-12 month old male and female pheasants was found to be 0.998 ± 6.13 g and 0.783 ± 4.89 g, respectively. External dimensions by length: torso - 21 ± 0.61 cm and 17.1 ± 0.23cm, legs - 8.3 ± 0.31cm and 7.2 ± 0.27cm, chest - 13.8 ± 0.84 cm and 7.4 ± 0.61 cm Chest dimensions: width - 9.1 ± 0.34 cm and 8.2 ± 0.71 cm, depth - 9.7 ± 0.51 cm and , circumference 25.5 ± 0.77 cm, 20.3 ± 0.42 cm. Body circumference 9.2 ± 0.42 cm and 9.1 ± 0.08 cm, length of lower 6 leg 10.8 ± 0.11 cm and 8.3 ± 0.91 cm respectively, trunk circumference 27.8 ± 1 cm respectively .28 cm and 26.1 ± 1.51 cm. His heart weighs 7.61 ± 0.82 g and 5.17 ± 0.58 g, his lungs weigh 6.63 ± 0.25 g and 4.43 ± 0.41 g, his liver weighs 28.6 ± 0.17 g and 14 g, 52 ± 0.28 g, bile 3.1±0.43 g and 2.12±0.36 g, kidneys 8.37 ± 0.28 g and 5.05 0.17 g, thymus 1.19 ± 0.32 g and 0.55 ± 0.44G, spleen 0.35 ± 0.41g and 0.24 ± 0.56 g, thyroid 0.045 ± 0.52 g and 0.04 ± 0.46 g, adrenal gland (supprarenal glands)-0.101±0.25 g and 0.064±0.75 g, pancreas - 1.71±0.22 g and 1.24±0.58 g, testicles - 1.51±0.33 g. In this thesis study, measurements of the length of these and other tubular organs are given. Conclusion. At the age of 11-12 months, the external indicators of pheasants, as well as the anatomical and morphometric dimensions of almost all their internal organs, are clarified. Data obtained from such studies contribute new data to basic morphological science, and these data form the basis of other morphological studies. Keywords. Male and female pheasants, internal organs, anatomical features, macromorphometry.