Yaşlılarda tat duyusunun beslenme durumu, yaşam kalitesi ve besin seçimi üzerine etkisi
The effect of taste sense on nutritional status, quality of life and food choice in the elderly
- Tez No: 918395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma yaşlı bireylerde meydana gelen tat duyusu değişikliklerinin beslenme durumu, yaşam kalitesi ve besin seçimine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan bu çalışma Erzurum Palandöken ilçesinde, Ocak-Kasım 2024 tarihlerinde yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Erzurum, Palandöken ilçesinde ikamet eden 65 yaş üstü yaşlı bireyler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğünün hesaplanmasında güç analizi yapılarak %0,05 anlamlılık, %95 güven aralığında büyük etki büyüklüğü (d=0,5) referans alınarak 44 kişi alınması durumunda %80 güce ulaşılacağı belirlenmiştir. Veriler; Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Besin Seçimi Testi ve Tat Algılama Testleri kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiş olup, verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve nonparametrik testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effects of taste changes in elderly individuals on nutritional status, quality of life and food selection. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted in Erzurum Palandöken district between January and October 2024. The universe of the study consisted of elderly individuals over the age of 65 residing in Erzurum Palandöken district. In calculating the sample size, power analysis was performed and it was determined that 80% power would be achieved if 44 people were included, taking 0,05% significance and large effect size (d=0,5) at 95% confidence interval as reference. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Information Form, SF-36 Quality of Life Scale, Food Choice Test and Taste Perception Tests. Data were analyzed with SPSS 22.0 program and descriptive statistics, parametric and nonparametric tests were used in the evaluation of the data.