Kant's combat against empirical idealism
Kant'ın empirik idealizmle mücadelesi
  1. Tez No: 918423
  2. Yazar: KUTLU TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez Saf Aklın Eleştirisi bağlamında Kant'ın empirik realizmini ve bununla birlikte empirik idealizmi reddedişini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin temel fikri Kant'ın empirik realizminin sağlam veya hakiki olduğu ve bunun onun Humecu şüpheci empirizm, Kartezyen şüpheci idealizm ve Berkeleyci fenomenalizmden ayrılması için esas olduğudur ki bunlar empirik idealizmin çeşitleridir. Bu bağlamda öncelikle Kant'ın transandantal idealizmini ve ―Transandantal Estetiği‖ epistemolojik iki yön görüşü yoluyla ele alıyorum. İkinci olarak, ―Transandantal Dedüksiyonu‖ yeniden yapılandırıyorum ve özellikle appersepsiyon, nesnelliğin oluşumu ve figüratif senteze odaklanıyorum. Burada Kant'ın a priori kavramların deneyim için gerekli olduğunu göstermesi bakımından bir anti Humecu olduğunu savunuyorum. Üçüncü olarak, Kant'ın Kartezyen epistemolojiden ve onun temsilciliğinden koptuğunu öne sürerek ―İdealizmin Çürütülmesini‖ inceliyorum. Dolayısıyla, Kantçı görünümlerin epistemolojik anlamda zihne bağımlı olsa da ontolojik anlamda zihinden bağımsız olduklarını öne sürüyorum. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse, önerdiğim okumaya göre, Kant empirik nesnelerin kamusal ve doğrudan idrak edilebilir olduğu görüşünü savunur; buna karşılık, Kartezyen epistemoloji empirik nesnelere dair bilişin dolaylı ve özel olduğunu, yani nesnelerin zihinsel içerik aracılığıyla idrak edildiğini ve bu içerikten türediğini iddia eder. Son olarak, Kant'ın idealizminin Berkeleyci fenomenalizme benzemediğini savunuyorum ve bunun için birkaç neden sunuyorum. Dolayısıyla, Kant'ın yaklaşımını fenomenalizm olarak okumanın yanıltıcı olduğunu öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to scrutinize Kant's empirical realism along with his rejection of empirical idealism in the Critique of Pure Reason. The central idea of the thesis is that Kant's empirical realism is robust or genuine and this is essential to his divorce from Humean skeptical empiricism, Cartesian skeptical idealism, and Berkeleian phenomenalism, all of which are forms of empirical idealism. In this context, I first deal with Kant's transcendental idealism and the ―Transcendental Aesthetic‖ via the epistemological two aspect view. Second, I reconstruct the ―Transcendental Deduction‖ and particularly focus on apperception, constitution of objecthood, and figurative synthesis. Here, I argue that Kant is anti Humean, in that he shows a priori concepts are necessary for experience. Third, I examine the ―Refutation of Idealism,‖ suggesting that Kant ruptures from Cartesian epistemology and its representationalism. So, although the Kantian appearances are mind dependent in the epistemological sense, they are mind independent in the ontological sense. To elaborate further, on the reading I suggest, Kant holds the view that empirical objects are public and immediately cognized; in contrast, Cartesian epistemology claims that the cognition of empirical objects is mediate and private, viz., cognized via and derived from mental content. Finally, I advocate that Kant's idealism is not like Berkeleian phenomenalism and provide several reasons for this. Thus, I suggest that reading Kant's account as phenomenalism is misleading.