The Sino-Japanese disputes and cooperation in the post-cold war years (1991-2024): The US factor
Soğuk savaş sonrası yıllarda (1991-2024) Çin-Japon anlaşmazlıkları ve işbirliği: ABD faktörü
- Tez No: 918433
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası döneme Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile Japonya arasındaki anlaşmazlıklarda ABD'nin söz konusu ikili ilişkide doğrudan bir aktör olarak etkisini irdelemektedir. Çin-Japon ilişkileri inişli çıkışlı bir seyir izlemiştir. Tarihsel konular: Tayvan, Senkaku/Diaoyu adaları ve karşılıklı silahlanma gibi meseleler ilişkileri olumsuz etkilemektedir. Anlaşmazlıkların karmaşıklığı ve ABD'nin dahli, sorunların çözümsüz kalmasına yol açmıştır. Gerilimin tırmanmasını önlemek için zaman zaman ilişkideki sorunlar kasıtlı olarak ihmal edilmiştir. Bu tür kasıtlı ihmaller iki ülke arasındaki gerilimi arttırmakta ve bölgenin güvenliğine de zarar vermektedir. Öte yandan, ABD'nin bölgedeki varlığı Japon militarizmini sınırlamaya ve ÇHC'ni ABD liderliğindeki düzene entegre etmeye devam etmiştir. ÇHC ve Japonya arasındaki anlaşmazlıklarda bir aktör olarak ABD, dış politika çıkarlarını Asya-Pasifik güvenliğine yansıtmış ve bu da iki ülke arasındaki güvenlik durumunu doğrudan etkilemiştir. ABD, tarihi meselelerden Japonya ile ittifakını güçlendirmeye kadar birçok konuyu çözümsüz bırakmış, bu da ÇHC ile Japonya arasındaki ve bölgedeki gerilimi artırmıştır. Ancak mevcut statüko ABD'nin çıkarlarına uygun olduğu için gerilimin tırmanması ihtimali de ABD tarafından engellenebilmektedir. Bu vii tezin bulguları, ABD'nin ana stratejisi bu olduğu için ÇHC ve Japonya arasındaki sorunların kendi kendilerini yeniden üretmeye bırakıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the disputes between the People's Republic of China (PRC) and Japan, focusing on the post-Cold War period and the impact of the United States as a direct actor in this bilateral relationship. Sino-Japanese relations have fluctuated. Historical issues: Taiwan, Senkaku/Diaoyu islands and mutual militarization have all had a negative impact on the relationship. The complexity of the disputes and the involvement of the US meant that the issues remained unresolved. To prevent tensions from escalating, at times the problems of the relationship have been deliberately neglected. Such deliberate neglect accumulates tensions between the two countries, which also damages the security of the region. On the other hand, the presence of the US in the region has continued to limit Japanese militarism and integrate the PRC into the US-led order. As an actor and participant in these disputes between the PRC and Japan, the US reflected its foreign policy interests in Asia-Pacific security, which directly affected the security situation between the two countries. From historical issues to strengthening the alliance with Japan, the US has left the issues unresolved, which has accelerated tensions between the PRC and Japan as well as in the region. However, since the current status quo is in line with US interest, any possibility of v escalation of tensions is also prevented by the US. The findings of this thesis show that the problems between the PRC and Japan are left to reproduce themselves, as this has been the main strategy of the US.