Japon işgali döneminde Kore (1910-1945)
Korea during Japanese occupation (1910-1945)
  1. Tez No: 875493
  2. Yazar: DİLARA ANTEPLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TÜMEN SOMUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kore 1910 yılından 1945 yılına dek geçen 35 yıllık sürede Japon İmparatorluğu'nun bir parçası olarak yönetilmiştir. Doğu Asya'nın önemli iki ülkesi olan Kore ve Japonya uzun yıllar Batılı Devletlere karşı dışa kapalı bir politika yürütmüştür. Ancak 19. yüzyılın ortalarında Japonya, Amerika'nın zorlaması sonucunda bu politikaya son vermek zorunda kalmış, ardından ülke Meiji Restorasyonu adı altında batı örneğine göre hızla modernleşmiştir. Kore ise yabancı devletlerin ülkeyi ticarete açma taleplerine direnmiş, en nihayetinde komşusu Japonya'nın baskısı sonucunda 1876 yılında dışa kapalı politikasına son vermek mecburiyetinde kalmıştır. Birinci Çin-Japonya Savaşı (1894-1895)'nı ve Rus-Japon Savaşı (1904-1905)'nı kazanan Japonya; Doğu Asya'nın en etkili ülkelerinden biri haline geldiğinde hem Mançu-Çin topraklarına geçebilmek için bir sıçrama tahtası hem de gerek tarım, sanayi ve doğal kaynaklar gerekse insan gücü bakımından önemli gördüğü Kore'ye karşı baskısını artırmış, türlü devrim ve reformların da gerçekleşmesine ön ayak olmuştur. Nihayetinde; 1905 senesinde himayesi altına aldığı Kore'yi, 1910 senesinde imzalanan İlhak Antlaşması ile egemenliği altına alarak sömürgeleştirmeyi başarmıştır. Bu tarihten bağımsızlığın kazanıldığı 1945 yılına kadar Kore toprakları, Japon İmparatorluğu'na bağlı Genel Valilik tarafından idare edilmiş ve Kore halkı silahlı yönetim politikası ile baskılanmıştır. Bu yıllarda Koreliler çeşitli direniş şekilleri ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında, ulusal egemenliğin yeniden kazanılması için faaliyet göstermiştir. Bunlardan en önemlisi ülke çapında yayılan 1 Mart 1919 Bağımsızlık Hareketi'dir. Bu direniş ve diriliş hareketi, her ne kadar başarıya ulaşamamışsa da Japonya'nın ilhaktan sonra askeri inzibat gücü ile uyguladığı silahlı yönetim politikasını gevşetmesine ve II. Dünya Savaşı'nın ayak seslerinin duyulduğu 1937 senesinde kadar, halkın bağımsızlık arzusunu dizginlemeye ve öfkesini yatıştırmaya yönelik uyguladığı kültürel yönetim politikasına geçmesine sebep olmuştur. Dünya'da türlü savaşların baş gösterdiği 1930'lı yılların sonlarından itibaren ise Japonya; Kore topraklarından ve halkından alabileceği en yüksek verimi almak için kültürel soykırım politikası uygulamış, Kore halkını Japonlaştırmak için faaliyetler yürütmüştür. Ülkenin Japon sömürgesi altında bulunduğu 35 yıllık süre de ekonomi, sanayi, tarım, eğitim, dil, din, iletişim, ulaşım, mimari, edebiyat, sanat, giyim kuşam unsurları gibi pek çok alanda değişim de kaçınılmaz olmuştur. Bu tezin amacı Japon sömürgesi altında bulunan Kore'nin siyasi tarihi ile kültür tarihini ve Japon baskısı ile toplumsal alanda yaşanan değişimlerin olumlu-olumsuz sonuçlarını saptamak ve değerlendirmektir. Tez çalışmasında, Kore halkının hafızalarında derin izler bırakan sömürge yıllarında toplumsal alanda ne gibi değişimler olduğu, bu değişimlerin Kore toplumu ve kültürü üzerindeki etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Korea was ruled as part of the Japanese Empire for 35 years from 1910 to 1945. Korea and Japan, the two most important countries of East Asia, had long maintained a closed policy towards western powers, but in the mid-19th century, Japan was forced to end this policy by American pressure, after which the country rapidly modernized according to the western example under the Meiji Restoration. Korea, on the other hand, resisted the demands of foreign states to open the country to trade, and finally had to end its closed policy in 1876 as a result of pressure from its neighbor Japan. Having won the First Sino-Japanese War (1894-1895) and the Russo-Japanese War (1904-1905), Japan became one of the most influential countries in East Asia and increased its pressure on Korea, which it saw as both a springboard for crossing into Chinese territory and important in terms of agriculture, industry, natural resources and manpower, and paved the way for the realization of various revolutions and reforms. In the end, it colonized Korea, which it had taken under its patronage in 1905, by taking it under its rule with the annexation treaty signed in 1910. From that date until 1945, when independence was achieved, the territory of Korea was governed by the Governor-General's Office of the Japanese Empire and the Korean people were repressed through a policy of military rule. During these years, Koreans carried out activities to regain national independence both at home and abroad through different forms of resistance. The most important of these was the March 1, 1919 Independence Movement that spread throughout the country. Although this resistance and revival movement did not succeed, it caused Japan to loosen its policy of military rule after the annexation and to switch to a policy of cultural rule, which was implemented to restrain the people's desire for independence and pacify their anger until 1937, when the sound of the footsteps of World War II was heard. From the late 1930s onwards, when various wars broke out in the world, Japan implemented a policy of cultural genocide in order to get the highest yield it could from Korean lands and people, and conducted activities to Japaneseize the Korean people. During the 35 years that the country was under Japanese colonial rule, changes in many areas such as economy, industry, farming, education, language, religion, communication, transportation, architecture, literature, art, clothing and clothing elements were inevitable. The aim of this thesis is to determine and evaluate the political history and cultural history of Korea under Japanese colonization and the positive and negative results of the changes in the social field under Japanese pressure. In this thesis, the changes in the social sphere during the colonial years, which left deep traces in the memories of the Korean people, and the impact of these changes on Korean society and culture were tried to be revealed.