Kore'de misyonerlik (1875-1910)
Mission in Korea (1875-1910)
  1. Tez No: 839416
  2. Yazar: ELİF ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Joseon Devleti, Çin'i dünyanın merkezi kabul ederek yarımadadaki varlığını korumaya çalışan zayıf bir krallıktır. Giderek artan kültürel hegemonyada Çin'e uzun yıllar sarsılmaz bir inançla bağlı kalmıştır. Ancak 15. yüzyıl sonrası Asya'daki sömürgecilik faaliyetlerinin ana hedefinin Hindistan ve Çin olması Kore'deki dengeleri değiştirmiştir. Bu süreçte Joseon, dışa kapalı bir krallık olarak kalmayı amaçlamaktadır. Fakat Japonya'nın güçlenişi ilk darbeleri Kore'ye vurmuştur. Çin'in Afyon Savaşları ile zayıflaması Kore'ye gelebilecek desteğin önünü kesmiştir. Üstelik ticareti ele geçirmek isteyen Batılı devletlerin Çin'e karşı kullanmak için buldukları Asya'nın zayıf noktası Kore'dir. Çin'e sızmanın öncüsü olarak Kore'yi dışa açmayı planlayan Batılı devletler, Fransızlar öncülüğünde Katolik inancını Kore'ye yerleştirebilmek için kanlı mücadeleler vermiştir. Kanghwa Anlaşmasından I. Çin-Japon Savaşına uzanan süreçte ülkede Çin etkisi adım adım ortadan kaldırılmıştır. Kore'de toplum düzeni değişmeye başlarken Batı etkisinin modernleşme ile kabul görmesi, Hristiyanlık inancının Koreliler arasında yayılımını arttırmıştır. Hükümet monarşik gücünü korumak için Papalık Kurumuna bağlılık gibi ögelere karşı çıkmıştır. Ancak Protestanların ülkeye gelişi Hristiyanlık için çok önemli adımların atılmasına aracı olmuştur. Misyoner faaliyetleri planlı ve gizli bir şekilde seyir alırken tezin ilk başlığında Kore'nin tarihsel arka planı ve Çin-Japonya ile bağları verilmiştir. İkinci bölümde bu bağlara Batılı devletlerin etkisi ve ülkedeki değişim işlenmiştir. Donghak Hareketi ile Kore'de Hristiyan inancına yönelik bir analiz sunulmuştur. Üçüncü bölümde misyon ve misyonerlik, din ve bunun Kore toplumunda karşılığı gibi durumlara değinilmiştir. Böylece Hristiyanlığın Kore'ye nereden giriş yaptığı, hangi metotların kullandığı ve sonucunda yeni bir dinin nasıl yayıldığının genel hatları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Joseon State was a weak kingdom trying to maintain its presence on the peninsula, seeing China as the centre of the world. İn ever-increasing cultural hegemony, for many years, she remained an unshakable believer to China. However, after the 15th century, the fact that India and China became the main targets of colonial activities in Asia changed the balance in Korea. Within this period, Joseon aimed to remain as a kingdom closed to outside. Yet first blows strake to Korea, with Japan's rise to power. The weakening of China due to the opium wars has prevented the support that could come to Korea. Moreover, Korea was the weak point of Asia, which the Western States, who wanted to seize commerce, found to use against China. Western states, planning to open Korea as a pioneer to infiltration into China, fought bloody battles, led by the French, to establish the Catholic faith in Korea. During the period, from the Kanghwa Agreement to the First Sino-Japanese War, Chinese influence in the country was eliminated step by step. While the social order began to change in Korea, the acceptance of Western influence through modernization increased the spread of Christianity among Koreans. In order to secure her monarchical power, the government opposed such elements as loyalty to the Papacy. However, the arrival of Protestants to the country was mediated in the taking very important steps for Christianity. While missionary activities proceeded to an extent planned and classified, the historical background of Korea and her ties with China-Japan were given in the first section of this thesis. In the second part, the influence of Western states on these ties and the changes in the country were discussed. An analysis of the Donghak Movement and the Christian faith in Korea was presented. In the third part, mission and missionary work, religion and its equivalents for the Korean society were discussed. Thus, an outline of where Christianity entered Korea, what methods were used, and how a new religion spread as a result were sketch out.