Birleşmiş Milletlerin 'insani müdahale' kavramının ingiliz okulu üzerinden değerlendirilmesi: Somali ve Sierra Leone örneklerinin karşılaştırılması
An Evaluation of the United Nations' concept of 'humanitarian intervention' through the english school perspective: A Comparative analysis of Somalia and Sierra Leone cases
  1. Tez No: 918437
  2. Yazar: ASENA TOPALALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR EKREM GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, İngiliz Okulu yaklaşımı çerçevesinde insani müdahale kavramını ele alarak, Uluslararası İlişkilerdeki teorik ve pratik boyutları analiz etmektedir. İngiliz Okulu'nun uluslararası toplum anlayışı ve etik değerleri temel alınarak, devletlerin yanı sıra birey ve toplum güvenliğinin önemi vurgulanmıştır. Çalışma, Birleşmiş Milletlerin insani müdahalelerle barış inşasındaki rolünü değerlendirmektedir. Somali ve Sierra Leone vakaları üzerinden yapılan karşılaştırmalı analiz, insani müdahalenin başarı ve başarısızlık faktörlerini açıklamayı hedeflemiştir. Tez, insani müdahale kavramının tarihsel ve normatif gelişimini ele alarak, uluslararası hukuk ve siyaset dinamikleri bağlamında kavrama ilişkin teorik bir çerçeve sunmaktadır. Bu kapsamda, insani müdahalenin etik, hukuki ve siyasi boyutları incelenmiş; İngiliz Okulu'nun Uluslararası İlişkiler disiplinine post-pozitivist katkıları vurgulanmıştır. Araştırma, nitel bir yöntemle literatür taraması, teorik analiz ve vaka çalışmaları birleştirilerek gerçekleştirilmiştir. Bu tez, insani müdahale uygulamalarının uluslararası toplumun yapısı ve değerleri üzerindeki etkilerini daha geniş bir perspektiften anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of humanitarian intervention within the framework of the English School approach, analyzing its theoretical and practical dimensions in international relations. Emphasizing the importance of individual and community security alongside state security, the study builds upon the English School's understanding of international society and ethical values. It evaluates the role of the United Nations in peacebuilding through humanitarian interventions. Using the cases of Somalia and Sierra Leone, the thesis aims to identify the factors influencing the success and failure of humanitarian interventions. By exploring the historical and normative development of the concept, it provides a theoretical framework contextualized within international law and political dynamics. The ethical, legal, and political aspects of humanitarian intervention are scrutinized, highlighting the English School's post-positivist contributions to the field of international relations. The research employs qualitative methods, combining literature review, theoretical analysis, and case studies. This thesis seeks to offer a broader perspective on the impacts of humanitarian intervention practices on the structure and values of international society.