Geleneksel masal mı eşitlikçi masal mı? Rapunzel örneğinde bir durum çalışması
Traditional fairy tale or egalitarian fairy tale? A Case study of Rapunzel
  1. Tez No: 918438
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmanın amacı, ebeveynlerin Rapunzel masalı örneğinde geleneksel ve eşitlikçi masal türüne yönelik algılarını ve çocuklarına hangi tür masalları önerdiklerini anlamaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden tematik analiz deseni kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın verileri, beş veli ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir ve bu doğrultuda temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, velilerin çoğunluğunun eşitlikçi masalları tercih ettiğini ve bu masalların çocuklara cesaret, güven ve modern değerler kazandırdığına inandıklarını göstermektedir. Geleneksel masallar ise cinsiyet ve eğitim açısından yetersiz bulunmuş, bazı veliler tarafından tercih edilmemiştir. Bu çalışma, masal seçiminin çocukların gelişiminde önemli bir rol oynadığını ve ebeveynlerin bu konuda bilinçli tercihler yapmaları gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of traditional and egalitarian fairy tales on children, focusing on the Rapunzel tale. The research aims to understand parents' perceptions of these two different types of fairy tales and their preferences for which type of tales to recommend to their children. The study was conducted using a qualitative research method, specifically descriptive analysis. Data were collected through semi-structured interviews with five parents, and thematic analysis was employed to analyze the data, leading to the identification of themes and sub-themes. The findings indicate that the majority of parents prefer egalitarian fairy tales, believing that these tales instill values such as courage, confidence, and modern principles in children. In contrast, traditional fairy tales were found lacking in terms of gender and educational content and were not favored by some parents. This study highlights the significant role that the choice of fairy tales plays in children's development and suggests that parents should make informed decisions regarding the stories they introduce to their children.