Prematüre yenidoğanlara orogastrik tüp ile beslenme sırasında verilen beşik pozisyonunun konfor, fizyolojik parametreler ve kusma sıklığı üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of the cradle position given to premature newbornies during orogastric tube feeding on the comfort, physiological parameters and vomiting frequency: A randomized controlled study
- Tez No: 918436
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, prematüre yenidoğanlara orogastrik tüp ile beslenme sırasında verilen beşik pozisyonunun fizyolojik parametreler, konfor ve kusma sıklığı üzerine etkisi incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma paralel grupta ön test-son test randomize kontrollü deneysel tasarımda yapıldı. Çalışma, Ocak 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yürütüldü. Araştırmaya 32-36+6 gestasyon haftasına sahip, orogastrik tüp (OGT) ile beslenme endikasyonu olan 48 prematüre bebek randomize olarak girişim (n=24) ve kontrol gruplarına (n=24) atandı. Girişim grubunda bulunan prematüre bebeklere OGT ile beslenme sırasında beşik pozisyonu verildi, ardışık üç beslenme saatinde bu pozisyon ile beslenme sağlandı. Kontrol grubunda beslenme sırasındaki rutin uygulamaya (kot yatağında baş yükseltili supine pozisyonu) devam edildi. Veriler Yenidoğan Bilgi Formu, Fizyolojik Parametre ve Kusma Sıklığı Takip Formu ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği kullanılarak toplandı. Ölçümler bebek beslenmeye başlamadan (T0), beslenme bitiminde (T1) ve beslenmeden 15 dk sonra (T3) alındı. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t testi, Ki-kare testleri, Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC), Karışık düzen varyans analizi (ANOVA) uygulandı. Araştırma clinicaltrials.gov'a kaydedildi (NCT06759285). Çalışmada farklı iki pozisyonda beslenen prematüre bebeklerin tüm fizyolojik parametrelerinin gruplar arasında ilk üç ölçümde de benzerlik gösterdiği belirlendi (p>0,05). Grup içinde ise girişim grubunda tüm fizyolojik parametrelerde stabil durum devam ederken (p>0,05), kontrol grubunda vücut sıcaklığı ve solunum hızlarının üç ölçüm sırasında zamanla arttığı bulundu (p0,05), beslenmeden 15 dakika sonrasında girişim grubunun konfor düzeyi daha yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of cradle position given to premature newborns during orogastric tube feeding on physiologic parameters, comfort and frequency of vomiting. The study was conducted in a parallel group pretest-posttest randomized controlled experimental design. The study was conducted between January 2024 and October 2024 in the Neonatal Intensive Care Unit of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital. Forty-eight premature infants with a gestational age of 32-36+6 weeks and an indication for OG feeding were randomly assigned to the experimental (n=24) and control groups (n=24). Premature infants in the intervention group were given the cradle position during OG feeding and were fed in this position for three consecutive feeding hours. In the control group, the routine practice during feeding (supine position with elevated head on the cot bed) was continued. Data were collected using the Neonatal Information Form, Physiologic Parameter and Vomiting Frequency Follow-up Form and the Neonatal Comfort Behavior Scale. Measurements were taken before feeding (T0), at the end of feeding (T1) and 15 min after feeding (T3). Independent Sample t test, Chi-square tests, Intraclass Correlation Coefficient (ICC), Mixed-order analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the data. The study was registered in clinicaltrials.gov (NCT06759285). In the study, it was determined that all physiological parameters of premature babies fed in two different positions were similar between the groups in the first three measurements (p>0.05). Within the group, it was found that body temperature and respiratory rate increased over time during the three measurements in the control group (p0.05). When the comfort levels were analyzed, it was found that while the comfort level of the intervention and control groups was similar before and after feeding (p>0.05), the comfort level of the intervention group was higher 15 minutes after feeding (p0.05).