Ebeveyn tutumları ile somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between parental attitudes and somatization
  1. Tez No: 918470
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ebeveyn tutumlarının bireylerin somatizasyon düzeyleri üzerindeki etkisi ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmiştir. Araştırmada yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılardan elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Somatizasyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 25 programı ve PROCESS makro eklentisi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, cinsiyet değişkenine dayalı olarak kadınların somatizasyon ve duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinin erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizleri, ebeveyn tutumları, duygu düzenleme güçlükleri ve somatizasyon düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, aşırı koruyucu ve reddedici ebeveyn tutumlarının somatizasyon ile pozitif yönde ilişkili olduğu, duygusal sıcaklık sergileyen tutumların ise somatizasyon ile negatif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlüklerinin aracılık rolüne ilişkin bulgular, ebeveyn tutumlarının somatizasyon üzerindeki etkisinde duygu düzenleme güçlüklerinin kısmi bir aracı rol oynadığını göstermiştir. Aşırı koruyucu ve reddedici tutumların bireylerin duygu düzenleme becerilerini zayıflatarak somatizasyon riskini artırdığı; buna karşın, duygusal sıcaklık sergileyen ebeveyn tutumlarının bireylerin duygu düzenleme becerilerini güçlendirerek somatizasyon riskini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of parental attitudes on individuals' somatization levels and the mediating role of emotion regulation difficulties in this relationship. A predictive correlational model was used in the research. Data were obtained from participants selected through an appropriate sampling method. The Parental Attitudes Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, and the Somatization Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 25 software and the PROCESS macro extension. The results revealed that, based on gender differences, women had significantly higher levels of somatization and emotion regulation difficulties compared to men. Correlation analyses demonstrated significant relationships between parental attitudes, emotion regulation difficulties, and somatization levels. Specifically, overly protective and rejecting parental attitudes were positively associated with somatization, while parental attitudes characterized by emotional warmth were negatively associated with somatization. Findings on the mediating role of emotion regulation difficulties indicated that emotion regulation difficulties partially mediated the effect of parental attitudes on somatization. Overly protective and rejecting attitudes weakened individuals' emotion regulation abilities, increasing the risk of somatization, whereas emotionally warm parental attitudes strengthened emotion regulation abilities, reducing somatization risk.