Ana ürün ve ikinci ürün yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) tarımında farklı ekim sıklığının yaprak alan indeksine ve verime etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different planting densities on leaf area index and yield in main crop and second crop peanut (Arachis hypogaea L.) farming
  1. Tez No: 918472
  2. Yazar: YAŞAR AHU AĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yerfıstığı (Arachis hypogea L.) Fabaceae familyasından ekonomik öneme sahip bir sıcak iklim ve yağ bitkisidir. Bu çalışmada, Türkiye'de yerfıstığında ana üretici illerden biri olan Osmaniye'de, ana ve ikinci ürün koşullarında, farklı pazar tipinden birer, toplam üç yerfıstığı çeşidinin sıra üzeri mesafe ayarlamalarına verim ve kalite açısından tepkisi araştırılmıştır. Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (Osmaniye) araştırma ve deneme alanında, 2022 ve 2023 yıllarında, ana ürün ve ikinci ürün koşullarında yürütülen bu çalışmada NC-7 (yarı dik/yarı yatık formda, Virginia tipi), Florispan (dik formda, Spanish tipi), Georgia-Green (yatık formda, Runner tipi) yerfıstığı çeşitleri kullanılmıştır. Beş farklı sıra üzeri mesafede (5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm ve 25 cm) yapılan ekimlerde sıra arası mesafe 70 cm olmuştur. Ana üründe farklı ekim sıklığında sıra üzeri mesafe arttıkça ana sap uzunluğu, yan dal uzunluğu, meyve verimi düşmüşür. Fakat bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve verimi, 1. kalite meyve oranı, 100 meyve ağırlığı ve 100 tohum ağırlığı değerleri artmıştır. İkinci üründe farklı ekim sıklığında %50 çiçeklenme gün sayısı, ginofor oluşum gün sayısı, ana sap uzunluğu, yan dal uzunluğu, bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve verimi, 1. kalite meyve oranı, II. kalite meyve oranı, iç oranı ve meyve verimi sıra üzeri mesafe arttıkça düşmüştür. Sonuç olarak NC-7 çeşidinin 5 cm, 10 cm ve 15 cm sıra üzeri uygulamalarında Osmaniye'de, ana ürün koşullarında 2022 ve 2023 yıllarında en yüksek meyve verimi (397.3 kg.da- ) elde edilmiştir. Farklı ekim sıklığında yaprak alan indeksi (YAI) değerleri iki yıllık ortalama değerlere göre ana ürün koşullarında 1.84-2.97 arasında olmuş, ikinci ürün koşullarında 1.98-2.40 arasında olmuş, ana üründe ikinci ürüne kıyasla daha geniş bir bantta değerler almıştır. Ana ve ikinci ürün koşullarında sıra üzeri mesafe arttıkça YAI ve meyve verimi düşüş göstermiştir. Ana ve ikinci ürün koşullarında tüm yağ asiti tipleri sıra üzeri mesafe arttıkça düşüş gösterdiğinden, yağ asitlerinin tamamı dar sıra üzerinde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Peanut (Arachis hypogea L.) is a warm climate and oilseed plant of economical importance from the Fabaceae family. In this study, the response of a total of three peanut cultivars, one from different market types, to row spacing adjustments in terms of yield and quality under main and second crop conditions in Osmaniye, one of the main peanut producing provinces in Turkey, was investigated. In this study, which was carried out at the Oilseeds Research Institute Directorate (Osmaniye) research and trial area in 2022 and 2023 under main crop and second crop conditions, NC-7 (semi-upright/semi-recumbent form, Virginia type), Florispan (upright form, Spanish type), Georgia-Green (recumbent form, Runner type) peanut cultivars were used. The row spacing was 70 cm in plantings at five different row spacings (5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm and 25 cm). In the main product, as the distance between rows increased with different planting densities, the main stem length, side branch length, and fruit yield decreased. However, the number of fruits per plant, fruit yield per plant, 1st quality fruit ratio, 100 fruit weight, and 100 seed weight values increased. In the second product, at different planting densities, the number of days to 50% flowering, the number of days to gynophore formation, main stem length, side branch length, the number of fruits per plant, fruit yield per plant, 1st quality fruit ratio, 2nd quality fruit ratio, interior ratio, and fruit yield decreased as the distance between rows increased. As a result, the highest fruit yield (397.3 kg.da-) was obtained in 5 cm, 10 cm, and 15 cm row applications of the NC-7 variety in Osmaniye in 2022 and 2023 under main crop conditions. Leaf area index (LAI) values at different planting densities were between 1.84-2.97 in main crop conditions and 1.98-2.40 in second crop conditions, according to two-year average values, with values in a wider band in the main crop compared to the second crop. As the row distance increased in main and second crop conditions, the LAI and fruit yield decreased. In this study, the response of a total of three peanut varieties, one from different market types, to row spacing adjustments under main and second crop conditions was investigated in terms of yield and quality in Osmaniye, one of the main peanut producer provinces in Turkey. Since all fatty acid types decreased as the distance between the rows increased in the main and second crop conditions, all fatty acids were found to be higher on the narrow row.