Osmaniye koşullarında II. ürün Yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) yetiştiriciliğinde farklı dozlarda uygulanan azotlu gübrelerin verim ve bazı kalite unsurlarına olan etkisi
Effects of nitrogen applications on yield and yield components of peanuts grown as the second crop in Osmaniye
- Tez No: 529034
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, farklı dozlarda uygulanan azotlu gübrelerin (2.16, 4.26, 5.31 ve 6.36 kg/da N), 2012 yılının Haziran-Kasım aylarını kapsayan dönemde ikinci ürün olarak yetiştirilen NC-7 yerfıstığı çeşidinin verim ve bazı kalite unsurlarına olan etkilerini belirlemek amacıyla tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre, en yüksek verim 382.37 kg/da olarak 4.26 kg/da N uygulanan parselden, en düşük verim ise 202.17 kg/da ile en yüksek azot uygulamasıyla (6.36 kg/da N) elde edilmiştir. Azot dozu arttıkça küçük meyve sayısının arttığı ve I. kalite meyve veriminin düştüğü gözlenmiştir. Üst gübrelemede farklı dozlarda azot uygulamasının yağ ve protein içeriklerini etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effect of nitrogen applications (2.16, 4.26, 5.31, and 6.36 kg/da N) on yield and to some quality elements of NC-7 peanut variety grown as the second crop between June-November of 2012 using a randomized block design with three replications. The findings showed that the highest yields (382.37 kg/da) were measured in the experimental units that received 4.26 kg/da N, and the highest nitrogen application rate (6.36 kg/da N) caused the lowest yields (202.17 kg/da). It was also found that as nitrogen dose increased fruit size and number of the first quality fruits decreased. Oil and protein contents of fruits, however, were not affected from N applications.