Overin yüksek dereceli seröz karsinomlarında tümör tomurcuklanmasının histopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
The association of tumor budding with histopathological parameters and prognosis in high grade serous carcinomas of the ovary
  1. Tez No: 918473
  2. Yazar: AYŞE GÜL TAVUKÇU TANTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Yüksek dereceli seröz karsinom, ovaryan kanserler içinde en sık görülen histolojik tiptir ve mortalitesi oldukça yüksektir. Sıklıkla başvuru anında hastalarda metastatik hastalık mevcuttur. Hastalık evresi ve debulking işleminin derecesi en önemli prognostik faktörlerdir. Tümör tomurcuklanması en fazla 4 tümör hücresinden oluşan bir hücre kümesi olarak tanımlanmıştır ve farklı organ tümörlerinde kötü prognoz ile ilişkilendirilmiştir. Ancak over tümörlerinde az sayıda çalışma mevcuttur. Biz de bu çalışmada neoadjuvan tedavi almamış over yüksek dereceli seröz karsinomlarında tümör tomurcuklanma derecesinin, sağkalım üzerindeki etkisini ortaya koymayı, diğer histomorfolojik özellikler ve klinik prognostik parametreler ile ilişkisini araştırmayı ve bu sayede literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2017 yılı ocak ayı ile 2023 yılı haziran ayları arasında hastanemizde ooferektomi materyalini içerecek prosedürde opere olmuş ve overin yüksek dereceli seröz karsinomu tanısı almış, klinik takiplerine tıbbi onkoloji hasta takip dosyaları üzerinden ulaşılabilen 105 olgu dahil edildi. Tümör tomurcuklanması dereceleri, az diferansiye küme dereceleri, tümör stroması, p53 immunohistokimya boyanması ve klinikopatolojik parametreler değerlendirildi. Bulgular: Tümör tomurcuklanma derecesi, azalmış genel sağkalım süresi ile ilişkili; ayrıca az diferansiye küme derecesi, nükleer atipi derecesi ve lenfovasküler invazyon sıklığı ile korele bulundu. Literatüre benzer şekilde ileri yaş, genel sağkalım üzerinde negatif etkiye sahipti. Nekroz ise uzun genel sağkalım süresi ile ilişkili bulundu. P53 immunohistokimyasal boyasındaki aşırı ekspresyon paternine sahip hastaların progresyonsuz sağkalım süresi, null paternde boyanan hastalara göre istatistiksel olarak düşük saptandı. Nükleer derece yüksekliği ve fibrotik stroma tipi ise kısa progresyonsuz sağkalım süresi ile ilişkilidir. Sonuç: Çalışmamızda yüksek dereceli seröz ovaryan karsinomda tümör tomurcuklanması ve az diferansiye küme derecelerinin birbirleriyle uyumlu olduğu, ayrıca diğer prognostik histopatolojik parametrelerle de anlamlı ilişkileri ortaya kondu. Tümör tomurcuklanmasının kısa genel sağkalım süresi ile ilişkisi gösterildi. Tümör invazyon paternleri overin yüksek dereceli seröz karsinomlarında potansiyel bir prognostik belirteç olarak dikkate alınabilir. Doğrulama için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: High-grade serous carcinoma is the most common histological type among ovarian cancers and has a very high mortality rate. At the time of application, patients often have metastatic disease. Disease stage and the extent of debulking are the most significant prognostic factors. Tumor budding has been defined as a cluster of up to four tumor cells and has been associated with poor prognosis in various organ tumors. However, there are few in ovarian tumors. In this study, we aimed to contribute the effect of the degree of tumor budding on survival in high-grade serous carcinomas of the ovary that had not received neoadjuvant therapy, investigate its relationship with other histomorphological features and clinical prognostic parameters, and thereby contribute to the literatüre. Materials and Methods: Our study included 105 cases that underwent procedures involving oophorectomy and were diagnosed with high-grade serous carcinoma of the ovary between January 2017 and June 2023 at our hospital, with clinical follow-up accessible through medical oncology patient files. The degrees of tumor budding, poorly differentiated cluster grades, tumor stroma, p53 immunohistochemical staining, and clinicopathological parameters were evaluated. Results: The degree of tumor budding was associated with reduced overall survival. Additionally, it was found to correlate with the degree of poorly differentiated cluster, nuclear atypia, and the frequency of lymphovascular invasion. Similar to the literature, older age had a negative impact on overall survival. Necrosis was associated with longer overall survival. The progression-free survival time of patients with an overexpression pattern in p53 immunohistochemical staining was statistically lower compared to those with a null pattern. High nuclear grade and fibrotic stroma type were associated with shorter progression-free survival times. Conclusion: Our study demonstrated that tumor budding and poorly differentiated cluster grades are compatible with each other in high-grade serous ovarian carcinoma, and they have significant relationships with other prognostic histopathological parameters. The relationship between tumor budding and shorter overall survival was shown. Patterns of tumor invasion in high-grade serous carcinomas of the ovary could be considered a potential prognostic marker. Further studies are needed for validation.