Kediler ve köpeklerde intestinal yabancı cisimlerin ultrasonografik tanısı ve tedavisi
Ultrasonographic diagnosis and treatment of intestinal foreign bodies in cats and dogs
  1. Tez No: 918476
  2. Yazar: ŞADİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRKAN KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması, kediler ve köpeklerde intestinal yabancı cisimlerin ultrasonografik tanı yönteminin etkinliğini ve uygulanan tedavi yaklaşımlarının sonuçlarını kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma materyalini Akademi Hayvan Hastanesi'ne (BURSA) Şubat 2019-Şubat 2024 tarihleri arasında kusma şikâyeti ile getirilip, klinik ve/veya radyografik, ultasonografik muayeneleri sonucunda instestinal yabancı cisim tanısı konan değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 40 adet evcil hayvan (29 kedi, 11 köpek) oluşturdu. Ultrasonografik değerlendirmede, tüm hastalarda abdomende içi sıvı dolu ve genişlemiş bağırsak halkalarının yanı sıra içi tamamen boş bağırsak halkalarının varlığı gözlemlenmiş, dolu bağırsak halkalarında bağırsak içeriğinin tek yönlü ilerlemeyip ileri-geri hareket ettiği tespit edilmiştir. Bu bulgular lineer yabancı cisimlerin mide veya daha kraniyal bölgelerde (örneğin dilaltı) takıldığı durumlar hariç tüm hastalarda net ve pozitif şekilde belirlenmiştir. Tüm yabancı cisimlerde hiperekoik bir hat ve bu hattı takip eden belirgin bir distal eko gölgesi görülmüştür. Hiçbir hastada serbest abdominal sıvı varlığı gözlenmemiştir. İpliksi yabancı cisimlerde belirtilen ultrasonografik bulgulara ek olarak bağırsaklardaki plikasyon ve plikasyonun merkezindeki yabancı cisim (iplik) net bir şekilde tespit edilmiştir. Hastaların tümüne radyografik muayene yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 40 hastadan 27'sinde direkt radyografik muayenede kontrast veren (negatif veya pozitif) yabancı cisim tespit edilmemiş, 13'ünde ise kontrast veren yabancı cisimler belirlenmiştir. Laparotomi sonrası 40 hastadan 32'sine enterotomi yapılmıştır. Enterotomi yapılan vakalarda enterotomi hattı 4/0 monofilament polipropilen iplikler kullanılarak seromusküler ayrı dikişlerle kapatılmıştır. Yabancı cismin mideye veya kalın bağırsağa yakın olduğu 8 olgudan 2 tanesi masajla mideye yönlendirilmiş ve endoskopi yardımıyla uzaklaştırılmıştır. Kalın bağırsağa yakın olan 6 olguda yabancı cisimler kalın bağırsağa ilerletilmiş ve dışkı ile çıkışları takip edilmiştir. Yabancı cisim tıkanıklığının en sık görüldüğü bölgenin jejunum (n=19) olduğu tespit edilmiş, kedilerde lineer yabancı cisimlerin (n=13), köpeklerde ise meyve çekirdeğinin (n=2) daha yaygın olduğu belirlenmiştir. Ameliyat sonrası dönemde hastalar en az 1 hafta boyunca hospitalize edilmiştir. Kusma belirtisi olmayan hastalara ameliyattan 12 saat sonra su, 24 saat sonra ise az miktarlarda mama verilmiştir. Ameliyat sonrası dönemde abdominal ultrasonografi ile hastalar düzenli olarak kontrol edilmiş ve herhangi bir sızıntı belirtisine rastlanmamıştır. Olgularda postoperatif dönemde herhangi bir komplikasyon şekillenmemiştir. Sonuç olarak bu çalışmada ultrasonografinin yalnızca hızlı ve non-invaziv bir tanı aracı olarak değil, aynı zamanda cerrahi planlamada yol gösterici bir yöntem olarak veteriner cerrahideki önemini vurgulanmaktadır. Ultrasonografi ile erken tanı konulması sayesinde bağırsaklarda geri dönüşümsüz bir patoloji şekillenmeden yapılan operasyonlar neticesinde komplikasyonsuz iyileşme elde edildiği görülmüştür. Bulgular, veteriner hekimlerin yabancı cisim vakalarında daha hızlı ve doğru tanı ile etkili tedavi yaklaşımları geliştirmelerine katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively examine the effectiveness of ultrasonographic diagnostic methods and the outcomes of applied treatment approaches for intestinal foreign bodies in cats and dogs. The study material consists of 40 domestic animals (29 cats and 11 dogs) of various breeds, ages, and genders that were presented to Akademi Animal Hospital (Bursa) between February 2019 and February 2024 with complaints of vomiting and were diagnosed with intestinal foreign bodies through clinical, radiological, and/or ultrasonographic examinations. Ultrasonographic evaluations revealed the presence of fluid-filled and dilated intestinal loops in the abdomen, along with completely empty intestinal loops in all patients. It was noted that the intestinal contents within the filled loops exhibited a to-and-fro movement rather than unidirectional progression. These findings were clearly and positively identified in all patients, except for cases where linear foreign bodies were lodged in the stomach or more cranial regions (e.g., sublingual area). All foreign bodies displayed a hyperechoic stripe accompanied by a prominent distal acoustic shadow. No free abdominal fluid was observed in any patient. In cases of linear foreign bodies, additional ultrasonographic findings included intestinal plication, with the foreign body (string) clearly identified at the center of the plication. All patients underwent radiographic examinations. Among the 40 cases included in the study, contrast-producing (negative or positive) foreign bodies were detected in 13 cases, while 27 cases showed no radiographic evidence of foreign bodies. Following laparotomy, enterotomy was performed in 32 of the 40 cases. In these cases, the enterotomy site was closed using simple interrupted seromuscular sutures with 4/0 monofilament polypropylene threads. In 2 cases where the foreign body was near the stomach, it was guided into the stomach through manipulation and subsequently removed with the aid of endoscopy. In 6 cases where the foreign body was near the large intestine, it was advanced into the colon, and its expulsion was monitored via defecation. The jejunum was identified as the most common site of obstruction (n=19). Linear foreign bodies were more prevalent in cats (n=13), whereas fruit pits were more frequently encountered in dogs (n=2). Postoperatively, all patients were hospitalized for at least one week. For patients without vomiting symptoms, water was offered 12 hours after surgery, followed by small amounts of food after 24 hours. Postoperative abdominal ultrasonographic monitoring was regularly performed, and no signs of leakage were detected. No complications occurred in the postoperative period. In conclusion, this study highlights the importance of ultrasonography not only as a rapid and non-invasive diagnostic tool but also as a guide for surgical planning in veterinary surgery. Early diagnosis through ultrasonography allowed surgical interventions to be performed before irreversible pathological changes developed in the intestines, leading to uncomplicated recoveries. The findings of this study contribute to the development of faster and more accurate diagnostic and effective treatment approaches for foreign body cases, ultimately supporting veterinary clinicians in their practice.