Kanal tedavisi öncesi ve sonrasında uygulanan farklı radyoterapi dozlarının dişlerin kırılma direncine etkisi: in vitro çalışma
Effect of different radiotherapy doses applied before and after root canal treatment on the fracture resistance of the teeth: An in vitro study
  1. Tez No: 918483
  2. Yazar: ÖZGÜN GÜLDEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA SARIÇAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kanal Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Uygulanan Farklı Radyoterapi Dozlarının Dişlerin Kırılma Direncine Etkisi: in vitro çalışma Bu in-vitro çalışmada, AH Plus (AHP) ve AH Plus Bioceramic (AHPB) kök kanal patlarıyla dolumu yapılmış maksiller anterior dişlerin kırılma direncine, kanal tedavisi (KT) öncesi ve sonrası uygulanan radyoterapi (RT) dozunun etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çekilmiş 110 adet insan maksiller keser diş RT uygulama dönemi ve dozuna göre eşit olarak rastgele 5 temel gruba ayrıldı (n=22): kontrol (RT uygulanmamış), 60 Gy RT öncesi KT, 60 Gy RT sonrası KT, 70 Gy RT öncesi KT, 70 Gy RT sonrası KT. Daha sonra bu gruplar kanal dolgu patına göre 2 alt gruba ayrıldı: AH Plus ve AHPB. Dişlerin endodontik giriş kavitesi preparasyonu sonrası, kök kanalları ProTaper Next eğeleri ile X4'e kadar genişletildi. Dişler lateral kondenzasyon yöntemi ile AHP ve AHPB patları ile dolduruldu. Tüm bu endodontik prosedürler RT öncesi KT grupları için ışınlama işlemi öncesi, RT sonrası KT grupları içinse ışınlama işlemi sonrası uygulandı. Dişlerin kökleri soğuk akrilik kalıplara gömüldü. Dişlere, Universal Test Cihazı altında dişler kırılana kadar kuvvet uygulandı. Dişleri kırmak için gereken kuvvet Newton (N) olarak kaydedildi. İki grubun karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). RT dozu, uygulandığı dönem ve kök kanal dolgu patının dişlerin kırılma dayanımı üzerine etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Effect of Different Radiotherapy Doses Applied Before and After Root Canal Treatment on the Fracture Resistance of the Teeth: an in vitro study This in-vitro study aimed to investigate the effect of radiotherapy (RT) dose applied before and after root canal treatment (RCT) on the fracture resistance of maxillary anterior teeth filled with AH Plus (AHP) and AH Plus Bioceramic (AHPB) root canal sealers. One hundred and ten extracted human maxillary incisor teeth were randomly divided into 5 basic groups equally (n = 22) according to the RT application time and dose: control (non-irradiated), 60 Gy before RCT, 60 Gy after RCT, 70 Gy before RCT, 70 Gy after RCT. These groups were then divided into 2 subgroups according to the root canal filling paste: AHP and AHPB. After endodontic access cavity preparation of the teeth, the root canals were prepared upto X4 with ProTaper Next files. The teeth were obturated with AHP and AHPB sealers using lateral condensation method. All these endodontic procedures were performed before irradiation procedure for the pre-RCT groups and after irradiation procedure for the post-RCT groups. The roots of the teeth were embedded in cold acrylic molds. The Universal Testing Device was used for fracture test. The force required to break the teeth was recorded in Newtons (N). t-test and ANOVA test were used for statistical analyzes. Statistical significance level was determined as p0,05). It was observed that RT dose, application period and root canal filling paste had an effect on the fracture strength of the teeth.