Karışık dişlenme dönemindeki çocuklarda diş çürüklerinin masseter kası ve çiğneme fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of dental caries on masseter muscle and masticatory function in children with mixed dentition
- Tez No: 918484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DURUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Diş çürüğü, çiğneme fonksiyonunun azalmasına, asimetrik çiğneme kası aktivitesine, kasların ve sert dokuların büyümesinde tutarsızlıklara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı çiğneme kasları, çiğneme performansı ve diş çürükleri arasındaki ilişkiyi aydınlatmak ve oral rehabilitasyonun sağlanmasının ardından meydana gelen değişiklikleri sunmaktır. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran, 6-10 yaş grubunda (Ort±SS:7.86±1.02) 16 kız (%53.3), 14 erkek (%46.7) toplam 30 hastanın çiğneme performansı iki renkli sakız karıştırma testi ve Karaduman Çiğneme Performansı Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Ardından Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda ultrasonografi ile masseter kaslarının kalınlıkları ve elastikiyet indeksi ölçülmüştür. Hastaların dental tedavileri tamamlanmış, 6 ay sonrasında tüm testler ve ölçümler tekrarlanmıştır. Bulgular: İki renkli sakız karıştırma testi sonrası oluşan bolus skoru, masseter kasının kalınlığı ve elastikiyet indeksi oral rehabilitasyonun ardından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmış; VOH değeri ve KÇPS seviyeleri ise istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Dental caries may result in reduced masticatory function, asymmetrical masticatory muscle activity, and discrepancies in the growth of muscles and hard tissues. The aim of this study is to investigate the correlation between masticatory muscles, masticatory performance, and dental caries, and to present the changes that occur after oral rehabilitation. Material and Method: Thirty children (16 girls, 53.3%; 14 boys, 46.7%), aged 6-10 years (mean ± SD: 7.86 ± 1.02), who applied to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Inonu University, were included in this study. Masticatory performance was evaluated using a two-color gum mixing test and the Karaduman Masticatory Performance Scale. Subsequently, the thickness and elasticity index of the masseter muscles were measured using ultrasonography at the Department of Oral and Maxillofacial Radiology. After completion of the patients' dental treatments, all tests and measurements were repeated after 6 months. Results: Following oral rehabilitation, the bolus score obtained from the two-color gum mixing test, masseter muscle thickness and elasticity index showed a statistically significant improvement, while the VOH value and KÇPS levels decreased significantly (p0.05).