برآورد پارامترهای لرزه ای یک محل با استفاده از تيوریهای فازیestimating earthquake motion characters based on fuzzy sets theory
Bulanık kümeler teorisine dayalı deprem hareket karakterlerinin tahmin edilmesi
- Tez No: 918506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA MAHİN ROOSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir bölgedeki deprem özelliklerinin tahmini, yapıların tasarlanması için temel hedeflerden biridir. Aslında, maksimum ivme, maksimum hız, süre ve deprem dalgasının periyodu gibi giriş hareket parametrelerini tahmin etmek, güvenli ve ekonomik bir tasarım hazırlamak için gereklidir. Bu parametreleri elde etmenin mevcut yolları çok güvenilir değildir ve bize çalışma nesnesi hakkında yaklaşık bir görüş sağlar, bu nedenle daha iyi bir değerlendirme elde etmek için başka bir yol veya yöntem bulmak gerekir. Bu çalışmada, İran depremleri hakkında bazı veriler toplanarak, sahada muhtemel olan ivmeyi tahmin etmek için bulanık mantık kavramı kullanılmıştır. Her sahadaki deprem ivmesi, bulanık modelin girdileri olarak kullanılan büyüklüğe, yapının altındaki zemin durumuna ve merkez üssü ile yapı arasındaki mesafeye bağlıdır. Mevcut projede, zemin koşulları“kaya ve çok sert zemin”,“sert zemin”ve“yumuşak zemin”içerir. Bir deprem dalgası hakkında üç ivme verisi vardır, ikisi yatay ve biri dikey ivme. Bundan sonra 250'ye yakın ivmeölçer verisi incelenerek ve üzerinde çalışılarak, depremlerin ortalama yatay ivmelenmesi ve en yüksek dikey ivmelenmesinin tahmini bulanık mantık teorisine dayalı olarak yapılmıştır. Bazı veriler öğrenme için, bazıları ise modeli test etmek için kullanılmıştır. Nihai çerçevede eğitimden sonra, her bir sahanın büyüklüğü, mesafesi ve zemin koşulları seçilerek bir depremin ivmesi tahmin edilebilir. Bu çalışmanın simülasyonu, İran için hazırlanan zayıflama ilişkileriyle karşılaştırılmıştır; bu araştırmanın sonuçlarının deneysel ilişkiler açısından ölçülen değere daha yakın olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prediction of earthquake characteristics in an area is one of the main goals for designing structures. In fact estimating input motion parameters such as maximum acceleration, maximum velocity, duration and period of an earthquake wave is necessary to prepare a safe and economic design. Existing ways to gain these parameters are not so trustable and they give us an approximate view about the object of study, so it is necessary to find another way or method to get a better evaluation. In this study by collecting some data about earthquakes of Iran, fuzzy logic concept is used to predict acceleration which is probable in the site. Earthquake acceleration in each site depends on magnitude, soil condition beneath the structure and distance between epicenter and the structure, that are used as inputs of fuzzy model. On the current project, soil conditions include“rock and very hard soil”,“hard soil”and“soft soil”. There are three acceleration data about an earthquake wave, two horizontal and one, vertical acceleration. Hereafter studying and working on near to 250 accelerographs data, prediction of average horizontal acceleration and peak vertical acceleration of earthquakes has been done based on fuzzy logic theory. Some data are used for learning and some others for testing the model. After training in the ultimate frame work, one can predict the acceleration of an earthquake by selection magnitude, distance and soil condition of each site. Simulation of this study is compared with those attenuation relations prepared for Iran; it has been shown that results of this research are closer to measured value respect to empirical relations.