Cumhuriyet dönemi millî kimlik inşası: Millîlik sorunu ve Batı etkisi (1923-1950)
The construction of national identity in the Republican period: The question of nationality and Western influence (1923-1950)
- Tez No: 918508
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
1923 yılından CHP'nin iktidardan uzaklaştığı 1950 yılları arasında devletin inşasında görülen“batı etkisi”ni ve“millî kimlik”in millîliğini oluşturan millet, dil, tarih ve din politikalarını ve sonuçlarını inceledik. 19.yüzyılda ortaya çıkan“ulus devletler”eliyle inşa edilen türdeş millet ve millî kimlikler ortaya çıkmıştır. Batıda tabandan doğal bir seyirle ortaya çıkan ulus devletler ve onların inşa ettiği millet ve millî kimlikler, batı dışı toplumlarda“batılılaşma”projeleri içinde yer almıştır. Osmanlı'da“batılılaşma”çabaları ile başlayan sosyal ve siyasî reformlarla“devletin bekası”endişeleri“millî kimlik”ihtiyacını doğurmuştur. İlk millî kimlik olan“Osmanlılık”kavramının başarısız olmasının ardından Balkanların da kaybedilmesi ile“Türk millî kimliği”kullanılmaya başlanmıştır. II.Meşrutiyet dönemi fikir tartışmaları ve politikaları Cumhuriyet dönemi millî kimlik politikalarını da etkilerken, Türkçü ve Garpçı akımlarının görüşleri ile İttihat ve Terakkinin“millîlik politikaları”Cumhuriyet döneminde etkili olmuştur. Cumhuriyetin 1923-1950 döneminde Cumhuriyet, laiklik, milliyetçilik temelli batıcı devlet inşası ile“akıl ve bilimin ışığında”millî kimlik inşası politikaları uygulanmış ve amaçlanan cumhuriyetçi, milliyetçi, seküler ve batıcı millet ve millî kimlik modeline ulaşılamamıştır. Atatürk dönemi uygulanan dil, tarih ve kültür politikaları İnönü döneminde, din politikası ise Demokrat Parti döneminde terk edilmiştir. Bunda sosyal gerçeklikten kopuk, halka rağmen yapılan politikaların ve değişime sosyal yapıdan önce kültürel yapıdan başlanmasının etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
We examined the“western influence”in the construction of the state and the nation, language, history and religion policies and results implemented in the construction of“national identity”between 1923 and 1950, when the CHP left power. Nations and national identities, which were built by“nation states”that developed from below in a natural course in the West in the 19th century, were included in“westernization”projects in non-Western societies. Ottoman westernization and efforts to“save the state”created the need for“national identity”. Following the failed concept of“Ottomanism”and the loss of the Balkans,“Turkish national identity”was adopted. While the Second Constitutional Monarchy period developed with debates and CUP policies, the Republican period also affected national identity policies. In the period of 1923-1950, westernist state construction based on the Republic, secularism and nationalism, and national identity construction policies“in the light of reason and science”were implemented, and the intended republican, nationalist, secular and westernist nation and national identity model could not be achieved. The language, history and cultural policies implemented were abandoned during the İnönü period, and the religious policy was abandoned during the Democrat Party period. It has been seen that starting the change from the cultural structure before the social structure, with policies that are disconnected from social reality and carried out despite the public, is effective in this.