Amerika Birleşik Devletleri'nde din özgürlüğü ve Yüksek Mahkeme'nin rolü
Religious freedom in the United States and the role of the Supreme Court
- Tez No: 918510
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Din özgürlüğü, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin üzerine kurulduğu en temel ilkelerden biridir. Bu çalışma, ABD'de din özgürlüğünü ve kilise-devlet ayrımını sağlayan, Anayasanın Birinci Değişikliğindeki iki din ilkesinin anahtar rolünde olduğunu savunmaktadır. Bu ilkeler şunlardır: 1) Herhangi bir dinin, devlet tarafından resmi bir din olarak 'Kurumsallaştırılmaması' (the Establishment Clause) gerektiği ve 2) dinin 'Serbest Uygulanması' (the Free Exercise Clause) ilkeleridir. Çalışmada, bu ilkelerle din özgürlüğünün ve kilise-devlet ayrımının hukuki açıdan nasıl güvence altına alındığı araştırılmaktadır. Bu bağlamda, Yüksek Mahkeme'nin din-devlet ilişkileri alanında önemli emsal niteliğindeki bazı davaları ele alınarak din-devlet ilişkilerini şekillendirmede oynadığı rolü incelenmiştir. Sonuç olarak: Kilise ve devlet ayrımı, Anayasa'nın Birinci Değişikliğindeki din ilkelerine hizmet ederek, din özgürlüğüne anayasal teminatlar sağlamaktadır. Anayasayı yorumlamada nihai yetkili kurum olan ABD Yüksek Mahkemesi'nin, din-devlet ilişkilerine dair verdiği kararların sadece anayasal bir prensipten ibaret olmadığı, aynı zaman da pratikte de hayata geçirilerek, hem din-devlet ilişkilerinin şekillenmesinde hem de din özgürlüğünün sağlanmasında kritik öneme sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, Yüksek Mahkeme'nin, kilise-devlet davalarında kullandığı“duvar ayrımı”metaforunun, katı (veya tam) bir ayrılıktan ziyade, kilise ile devletin zaman zaman iş birliği yaptığı ve böylece din özgürlüğü alanını daha da genişlettiği veya artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Freedom of religion is one of the most fundamental principles on which the United States of America (USA) was founded. This study argues that the two religion clauses in the First Amendment of the Constitution, which ensure religious freedom and the separation of church and state in the United States, play a key role. These clauses are: 1) the Establishment Clause (no any religion should be 'Established' officially) and 2) the Free Exercise Clause ('Free Implementation' of religion). The study explores how religious freedom and church-state separation are legally guaranteed with these clauses. In this context, the role of the Supreme Court in shaping church-state relations has been examined by considering landmark cases in the field of religion-state relations. In conclusion: The separation of churches and states provides constitutional guarantees to freedom of religion by serving the religion clauses in the first amendment of the Constitution. It has been understood that the decisions made by the US Supreme Court, which is the ultimate authority in interpreting the Constitution, on religion-state relations are not only a constitutional principle, but are also implemented in practice and are of critical importance both in shaping church-state relations and ensuring religious freedom. Moreover, it has been concluded that the metaphor of the“wall separation”used by the Supreme Court in church-state cases, rather than a strict (or complete) separation, church and state cooperate from time to time, thereby further expanding or increasing the field of religious freedom.