Identifying the marking criteria of ESP instructors and thesubject-specialists in the assessment of the written work of thestudents
Öğrencilerin yazılı çalışmalarının değerlendirilmesinde ESP eğitmenlerinin ve bölüm hocalarının notlandırma kriterlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 918537
  2. Yazar: EBUBEKİR KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CLARE FURNEAUX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin yazılı çalışmalarının değerlendirilmesinde ESP öğretim elemanlarının ve konu uzmanlarının notlandırma kriterlerini belirlemeyi incelemektedir. Öğrencilerin yazılı çalışmalarını değerlendirirken hangi kriterleri kullandıklarını görmek için her çalışma alanından (Hazırlık Okulu, İngilizce Öğretmenliği bölümü ve İşletme Okulu) üç puanlayıcı seçildi. Veriler yüksek sesle düşünme metodolojisi, görüşme ve anket yoluyla toplanmıştır. Bulgular, Hazırlık Okulu değerlendirme kriterlerinde ağırlıklı olarak dil doğruluğu, dil bilgisi, organizasyon gibi teknik özelliklerin hakim olduğunu, ancak bölümlerin değerlendirme kriterlerinde içerik, kaynak malzeme kullanımı ve anlamın netliğine öncelik verildiğini ortaya koymuştur. öğrencilerin yazılı çalışmaları.
Özet (Çeviri)
This study examines to identify the marking criteria of ESP instructors and subject-specialists in the assessment of the written work of the students. Three markers from each areas of study, the Preparatory School, the English Language Teaching department and the Business School, were chosen to see what criteria they use while assessing the students' written work. Data were collected by Think-aloud methodology, interview and questionnaire. Findings were that, the assessment criteria of the Preparatory School are manly dominated by technical features such as linguistic accuracy, grammar, organization, however, departments' assessment criteria gives priority to the content, use of source materials and clarity of meaning in their assessment of the written work of the students.